DE BAK, EENVOUDIG DOCH ONMISBAAR Verder naar de Maan. Ruimtevaarders, die op het station landen in afwachting van verder transport naar de Maan of zelfs naar Mars en Venus, bespeuren van deze koortsachtige activiteit aan boord niet veel. Zij wachten totdat het ruimteschip hen komt afhalen om hen naar hun plaats van bestemming te brengen. Dit tweede ruimteschip, speciaal wanneer het voor de Maan bestemd is, zal wel heel sterk afwijken van de faze-raket. Een „vliegende schotel zal waarschijnlijk de beste beschrijving zijn voor de maanraket. Maar ook bolvormige of langwerpige vormen zijn heel wel mogelijk. De romp van een gewone raket is stroomlijnvormig en kennelijk geïnspireerd op die van een modern vliegtuig, maar het staat vast, dat die stroomlijn zinloos is in een omgeving waar geen dampkring de beweging van de raket kan remmen. Welke vorm dan het meest practisch zal blijken te zijn? Wij weten het niet. Wij bevinden ons in de positie van de eerste autoconstructeurs, die alleen het rijtuig hadden om zich aan te spiegelen. Het rijtuig moge in ons pro bleem dan vervangen zijn door een vliegtuig, het probleem is in wezen gelijk gebleven. Pas na jaren ervaring en vele mislukkingen zal de uiteindelijk beste vorm voor een ruimteschip zijn vastgesteld. Hoe de Maan er uitziet is ons ten naaste bij bekend. Het is een onher bergzaam oord met barre koude nachten en gloeiend hete dagen, dagen en nachten van veertien dagen lang, wel te verstaan. Om zich te handhaven zal de mens al zijn spitsvondigheid nodig hebben. Het lijkt mogelijk, dat vlakbij de meest geschikte landingsplaats een half- ondermaanse stad wordt gebouwd, waarboven een plexiglazen of plastic koepel wordt opgetrokken. Die koepel zal eengroot aantal verschillende taken te vervullen krijgen. Ten eerste afscherming van de Maanstand tegen de onbarmhartige zonnestralen, vooral tegen het ultraviolet en de kos mische straling. De koepel wordt dus een reusachtig zonnebrilleglas. De tweede taak zal zijn het ingesloten houden van een miniatuur damp kring voor de Maanstad, waar een grote dampkringfabriek zal moeten worden opgesteld. Hoe deze koepel beschermd zal worden tegen inslaan van meteoren e.d. is nog niet geheel duidelijk. U ziet echter wel, dat alle fazen van het Aarde-Maanverkeer reeds bezien zijn en dat voor vele problemen reeds oplossingen zijn gevonden. Het lijdt bijna geen twijfel of de komende generatie zal er getuige van zijn, dat deze oplossing aan de praktijk getoetst zal worden. Het baggerwerktuig, dat wij de vorige keer samen onder de loupe namen was de emmerbaggermolen. Dit is alweer enige maanden geleden en va- cantie en ziekte hebben ons helaas verhinderd de serie zo vlot voort te zetten als wij wel gewild hadden. Om u een aaneensluitend geheel voor te zetten, bespreken wij na de emmerbaggermolen de bak. Wanneer dan daarna de bakkenzuiger behandeld wordt, heeft u alvast een goed beeld van een belangrijke tak van het baggerbedrijf, want deze drie werktuigen werken zeer veel samen. Verreweg het grootste gedeelte van de opgebaggerde specie wordt per 105

Het Zeskant | 1952 | | pagina 25