KONING PAUL VAN GRIEKENLAND BEZOEKT TURKS M.S. „BEYLERBEYI" (C.O. 158). Met Palestina (Israëlieten) en Italië (Romeinen) mag Griekenland ge rekend worden tot de landen die de bakermat hebben gevormd van de Europese beschaving. Reeds lang voor het begin van onze jaartelling waren de Grieken een beschaafd volk en de eerste gedachten over demo cratie, vrijheid voor allen, werden daar geformuleerd. Sindsdien is de politieke geschiedenis van het Griekse volk niet zo ge lukkig geweest. Eerst de Romeinen, later de Oostromeinse keizers, en tenslotte hun opvolgers, de Turkse padisja's (keizers) hebben dit kleine, maar werkelijk grote, volk beurtelings geknecht en beoorlogd. In onze eeuw zien we dan Griekenland als een der kleine Zuidoost-Euro- pese naties en het is niet te verwonderen, dat de verhouding met de Turkse buurman nooit erg hartelijk was geworden. In wereldoorlog I en daarna hebben Grieken en Turken elkaar zwaar bestreden. Sinds het op treden van Kemal Atatürk echter, werd Turkije meer en meer een Europese natie en de tegenstellingen met het nabuurvolk schijnen ook daar, onder de druk van de grotere tegenstellingen op het politieke wereldtoneel snel te verflauwen. Misschien vraagt U zich af wat heeft dit allemaal met „Het Zeskant" en de I.H.C. te maken, doch de Redactie was zo gelukkig een foto te verkrijgen van het bezoek van Z.M. Koning Paul I van Griekenland met zijn gemalin H.M. Koningin Frederika aan het door Verschure ge bouwde motorpassagiersschip „Beylerbeyi". Zij waren in Istanbul ter gelegenheid van een vriendschapsbezoek aan Turkije. De Koning was vergezeld van een aantal Griekse en Turkse hoogwaardigheidsbekleders. Grieken zowel als Turken beschouwen dit bezoek als een uiterst vriend schappelijke geste van de Koning, die de ontluikende betrekkingen tussen beide volkeren ten zeerste zal bevorderen. Wij I.H.C.-mensen, hopen natuurlijk, dat het bezoek aan de „Beylerbeyi" Koning Paul een gunstige indruk heeft gegeven over de scheepsbouwers, die dit schip leverden. Aardig is nog het volgende. Zoals bekend zijn de door ons gebouwde schepen ingeschakeld in het forensenverkeer in Istanbul. Zoiets als de ponten en veerdiensten van het Gemeentelijk Vervoersbedrijf in Amster dam. Men heeft opgemerkt dat vele reizigers een schip niet nemen wanneer zij weten dat het volgende een I.H.C.-schip is. Zij geven de voorkeur aan deze laatsten die luxueuzer en comfortabeler zijn! 107

Het Zeskant | 1952 | | pagina 27