AAN DE LEERSCHOOL Ilezoek VAN CONRAD-STORK TE HAARLEM Op Zaterdag 27 September 1952 vertrokken ongeveer 40 leerlingen van de Gusto per autobus naar Haarlem om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling van werkstukken, gemaakt door de leerlingen van de Werf Conrad te Haarlem. Bij aankomst op het fabrieksterrein viel de werkzaamheid van de leer lingen al direct op door een op het hek bevestigd bordje, waarop te lezen stond, dat het hek van de fabriek door de leerlingen van Conrad is gemaakt. Het gezelschap werd ontvangen door de personeelschef, de heer Pellen, die ons, na een woord van welkom, voorging naar de cantine in het administratiegebouw, waar de jongens werden onthaald op een flesje chocomel en een gevulde koek. Dat ging er na de lange autobusrit dan ook als koek in! De heer Pellen gaf een uiteenzetting van de opzet van de tentoonstelling. In het kort komt dat hierop neer, dat de leerlingen voor hun normale arbeid over het afgelopen jaar cijfers krijgen voor hun prestaties en wel verdeeld naar de nauwkeurigheid, waarmede zij werken, de netheid en de snelheid. Voorts wordt door iedere leerling eenmaal per jaar een werkstuk voor de tentoonstelling gemaakt en ook hiervoor worden cijfers gegeven. Al deze cijfers worden omgerekend tot punten en wie het. hoogste aantal punten behaalt is de prijswinnaar. Natuurlijk wordt bij het toekennen van de punten en cijfers rekening gehouden met het aantal jaren, dat de leerlingen in dienst en in opleiding zijn. Wat voor een jongen van het eerste leerjaar heel vlug is, kan voor een leerling van het vierde jaar zeer langzaam zijn. Wat voor een eerste-jaars bijzonder netjes is, kan voor een latere-jaars slordig zijn enz De prijzen, die toegekend worden, bestaan uit boeken, gereedschappen enz. En onder bijzondere omstandigheden kan de leerling zelfs een bui tenlandse vacantiereis winnen. Na deze uiteenzetting begaf het gezelschap zich naar de tentoonstellings ruimte, waar met grote belangstelling onder leiding van de heren v. d. Blom, Lissenberg en v. d. Munnik de werkstukken werden bezichtigd. Daarna was de bezichtiging van de fabriek aan de beurt. Deze Zater dagmiddag waren verschillende werklieden aan het werk, met het doel de bezoekers de werking van de machines te laten zien. Zo zagen we een boomschilmachine in werking, d.w.z. een machine, die de boom stammen geheel machinaal van de bast ontdoet. Verder waren er buiten enkele boormachines voor olieboringen in werking te zien, zij het dan, dat zij geen olie, maar water naar boven brachten. In een der hallen werd een brug van 30 a 40 meter lengte door twee kranen (Stork-Hijsch!) opgehesen en naar het andere einde van de hal gebracht. Zo was er veel te zien en er waren veel nieuwe indrukken op te doen. Na nog even een blik in de zeer moderne waslokalen en de cantine geworpen te hebben, namen we met een woord van hartelijke dank voor de vriendelijke ontvangst afscheid van de heer Pellen en werd de terug reis aanvaard. Een kopje koffie onderweg smeerde de kelen, zodat we voor de rest van de tocht aan gezang geen gebrek hadden. Een woord van dank aan de Directie van de Werf Gusto, die deze excursie mogelijk maakte, is hier zeker op zijn plaats. W. 118 (0)

Het Zeskant | 1952 | | pagina 12