MOBILOFOON Dit is weer één van de nieuwe woorden van de techniek, die dagelijks in zo grote getale worden geproduceerd. Het behoort echter tot die be grippen, welke niet het ene oor van de leek invliegen, om via het andere weer even snel te verlaten. „Mobilofoon" is nu voor velen een vertrouwd begrip geworden. Wanneer wij, gewapend met dit woord, vol verwachting iemand van de mobilofoondienst aanklampen, kijkt de man ons verwonderd aan. „Het is heel gewoon," zegt hij, „niets bijzonders, doodeenvoudig een toepassing van de radio. Waarom de mensen er zo'n drukte over maken, is ons eigenlijk een raadsel. Over Scheveningen-Radio valt veel meer te ver tellen. De naam zegt eigenlijk al, wat je met de mobilofoon kunt doen. Het is telefoon, die mobiel is gemaakt; je kimt het overal meenemen." „Waar je ook bent," vragen wij, „steeds zal men dus kunnen telefoneren?" „Dat hangt er van af. Eerst moet ik dan uitleggen, hoe het werkt, dan pas zult U begrijpen, wat men ermee kan doen De auto of het vaartuig, dat met mobilofoon is uitgerust, beschikt over een kleine radiozend- en ontvanginstallatie, deze werkt op de zeer korte golflengte van ongeveer 4 meter. Dit mobiele zend- en ontvangstation maakt draadloos verbinding met een zg. „basisstation En het is dit basisstation, welke de woorden, die van het mobiele station af draadloos reisden, op de draad naar de telefoonabonné brengt en omgekeerd de woorden van deze via de draad weer de aether instuurt, waaruit zij door de mobilofonist worden opgevangen. Een basisstation is dus niets anders dan het punt, dat de draadloze route van het woord verbindt met de draadroute. Zodra de woorden op de draad zijn gekomen, is daarbij natuur lijk de mogelijkheid geschapen tot doorverbinding. Dan kan een gesprek dus overal heen worden geschakeld. In sommige gevallen, zoals bij grote taxicentrales, politie, brandweer, e.d. kan het basisstation door eigen perso neel worden bediend. Natuurlijk komt zo'n mobilofoongesprek het huis verder niet uit. Een stap verder; en we komen in de volgende mogelijkheid, waarvanj drukke diensten met plaatselijke belangen dank baar gebruik maken. Sleepdiensten in Rotterdam en Amsterdam dirigeren vanuit het kantoor hun boten direct overal daarheen, waar zij nodig zijn. Een kabel Ook op baggerwerken wordt de mobilofoon gebruikt.

Het Zeskant | 1952 | | pagina 26