IS HANDIG! verbindt daar het basisstation met de centrale van het plaatselijke telefoonnet. De telefoniste brengt het contact tot stand. Ook het omgekeerde is mogelijk: de kapitein belt dan zijn walkantoor via het basisstation en de telefooncentrale. Zoals U ziet, komen we hier dus al op het openbare telefoonnet van Am sterdam resp. Rotterdam. Nu nog de laatste stap; en U kunt overal in Nederland, rijdend in een auto of varend op een boot, met elke gewenste telefoonabonné in verbinding komen; zelfs internationaal kunt U dan telefoneren. Deze laatste stap is hier in Nederland met overtuiging gedaan door de instelling van een „Landelijk mobilofoonnet". Daartoe zijn 22 basisstations ingericht in Nederland. Sommige basisstations beschikken over meer dan één ontvanger. De werkingssfeer van de ontvangst, die normaal cirkelvormig is, met een straal van 20 km, wordt hierdoor in een bepaalde richting uitgebreid en/of verbeterd. Zij vormen de punten, waar de draadloze weg en de lijn aan elkaar worden vastgeknoopt. Ook in die gevallen zijn de vaste posten met een kabel verbonden aan de telefooncentrale. Met dit landelijk mobilofoonnet is Nederland het bui tenland voor. De mobilofoon is één van de vele jonge spruiten van P.T.T. Hij moet nog wel heel wat groeien, voordat we kunnen zeggen, dat hij volwassen is; maar het is niet te ontkennen, dat hij al een erg handige loopjongen is geworden, die boodschappen van overal naar overal behoorlijk weet af te leveren: de kapitein telefoneert met zijn havenkantoor; de truck telefoneert met de directiekeet; in de glinsterende plas, die IJsselmeer heet, groeit een dijk. Eens in de week komen de mannen aan wal, maar dit consigne geldt niet voor de mobilofoongesprekken: voor hen bestaat geen hindernis, geen afstand; steeds kunnen zij gemakkelijk even overwippen en zo het contact met de wal onderhouden. Een kluitje Nederlandse schepen ergens bij de Braziliaanse kust, een baggermolen, schuiten; zij spreken met elkaar en met de wal. De handelsreiziger en de chauffeurs van grote transportondernemingen, zij worden getelefoneerd door de directie: „s.v.p. ga dadelijk naar wantDr de Er, platte landsarts gevestigd te, laten we zeggen, Havelte in Drente, is op zieken bezoek met zijn volkswagen. Dan komt opeens een oproep voor hem van de telefoniste van Groningen via het basisstation te Beilen. Hij schakelt in en meldt zich; zijn vrouw in Havelte wil hem spreken: „Zeg man, hoor eens, wil je dadelijk naar Van Leeuwen gaan, zijn vrouw is opeens zwaar ziek geworden; waar zit je op het ogenblik? Ik ben net Vledder uit. Prachtig, dan kun je dus meteen door naar Diever, succes!" En zo gaat Dr de Er meteen snel naar dit acute ziektegeval. Hij denkt bij zichzelf: „Stel je voor dat ik het bericht pas had gekregen bij mijn thuiskomst, nadat ik mijn ronde had gereden; nu kan ik meteen zien 117

Het Zeskant | 1952 | | pagina 27