DE BAKKENZUIGER wat er aan het handje is, en het spaart me een sloot benzine; toch wel gemakkelijk die mobilofoon." Zo kan men doorgaan met voorbeelden. Er is nog van alles bij te schaven en rond te vijlen. De toekomst zal nog meer mogelijkheden bieden; maar goed, de zaak voldoet in de practijk. U ziet het, de mobilofoon is er; maar nogmaals, er valt technisch niets nieuws aan te beleven; het is gewoon een toepassing van radio; wat kastjes, draadjes, lampjes, schakelaars en een antenne Inderdaad en toch Mobilofoon is handig! Zoals reeds aangekondigd in het September-nummer, zal nu de Bakken- zuiger onder de loupe genomen worden. Bij de bespreking van de bak zagen wij, dat de door de baggermolen in de bak gestorte specie, dikwijls met behulp van een zgn. bakkenzuiger wordt gelost. In dit artikel nu willen wij een nadere beschrijving van zulk een bakkenzuiger geven. oen, Zij bestaat veelal, zoals uit de schets blijkt uit een rechthoekige ponton met oplopende hoeken. Vlak bij de plaats, waar de uit de bak te zuigen specie moet worden gelost, moet nu deze ponton stevig gemeerd kunnen worden. Hiervoor gebruikt men vaak de op de foto goed zichtbare valpalen of z.g. spuds", dat zijn lange ijzeren palen, die met beugels aan het vaartuig bevestigd zijn, en welke men in de bodem laat zakken. Bij eb en vloed kan de zuiger zich op deze wijze heen en weer bewegen. Is de bak met de door de baggermolen opgebaggerde specie langszij de zuiger gemeerd, dan kan met het leegzuigen van de bak begonnen worden. Op de zuiger ziet men dan één der buizen op de specie in de leeg te zuigen bak zakken. De buis begint water te spuiten, om even plotseling weer op te houden, waarna de buis gaat zuigen en de baggerspecie uit de bak begint te verdwijnen. Een krachtige waterstraal uit één der buizen blijft de baggerspecie be werken. met het gevolg dat op deze wijze een dunne vloeibare specie verkregen wordt; de zuigbuis verzwelgt deze specie om haar daarna met behulp van de baggerpomp en een aan de walzijde van de zuiger aan gebrachte perspijpleiding naar de wal te persen. Om dit leegzuigen van de specie uit de bak en het persen van deze grond naar de stortplaats mogelijk te maken, is een gehele machine- en pompinstallatie nodig. Een en ander staat in de machinekamer opgesteld. Eén der krachtige stoommachines of motoren drijft de zuig-perspomp aan. Dit is de baggerpomp, die de specie uit de bak pompt en naar de wal 118

Het Zeskant | 1952 | | pagina 28