„PUNGUÉ" GING OP PROEFVAART Sleepen snijkophopperzuiger „Pungué" (C.O. 168) Na ploeteren, hoogspanning en alle zeilen bijzetten, is dan toch de „Pungué" gereed gekomen en de dag van het vertrek voor de beproe vingen aangebroken Op 25 Juni, 's morgens vijf uur vertrokken wij en hadden een voorspoedige reis naar IJmuiden. „Alle bruggen mee", zoals men dat in zeevaartkringen noemt. In IJmuiden aangekomen kwamen de alom bekende autoriteiten van de baggerwerken aan boord om de plaatsen aan te wijzen waar gezogen moest worden. Gespannen wachtten wij allen op het grote moment dat aanbrak toen, binnen de pieren, de ladder met zuigbuis zakte, waarna de modder weldra door de persbuizen in de beunruimte kletste. De corpulente zuigbaas brulde vanuit het brugraam z'n bevelen naar buiten in volzinnen van het soort: „Zeg, Jan van de Waterstaat, schep nog eens een emmertje slik en kijk eens of er zand bij is." Het was een drukte van jewelste. Commando's klonken, vacuum- meters en persmeters werden met bolle ogen aangekeken en de standen aangetekend. Tot het sein „Ladder op" werd gegeven en wij naar zee vertrokken. Daar aangekomen bleek, dat wij de grootste helft der lading onderweg hadden verloren, aangezien de kleppen een weinig open hadden gestaan. Weer terug, en maar zuigen! Zo is dat de gehele dag door gegaan, beurtelings zuigen en daarna storten in zee bij een aangewezen boei. In de Berghaven, aan de steiger liggende, moest 's avonds een andere kop op de zuigbuis worden gezet. Na eerst op de bekende wijze door de heer Planje en zijn staf inwendig versterkt te zijn, werd direct op de vanouds bekende manier begonnen. Bankwerkers, koperslagers en dekpersoneel, alle hens aan dek. De stroppen van de bek werden aan geslagen en de montagewerkzaamheden gingen gesmeerd als aan een lopende band, waarbij ter begeleiding, veelsoortelijk kwinkslagen en moppen werden geserveerd. Een ieder voelt zich immers op zo n proef vaart een beetje zeeman en een zeeman mag zich in zijn mond wat meer permitteren dan een landrot. En..als alles goed zou gaan, zou er een kruikje op tafel komen. In dat vooruitzicht werd er hard gepookt om 111

Het Zeskant | 1952 | | pagina 3