Nylon daaraan toe te zijn. Een hoeraatje ten teken, dat de laatste bout vast zat, was aanleiding om de handen te gaan wassen en zich naar B.B.-onder te begeven. De glaasjes werden volgeschonken en een „Proost, daar gaat-ie uitgebracht. Ome Jan met Piet en Joop lagen in de kooi, doch van slapen kwam niet veel hetgeen hen deed besluiten er maar weer uit te komen. Dra zat de stemming er in en de sterke verhalen kwamen los. Dit gebeuren werd besloten met een zeer spontaan en uit volle borst gezongen: „Op de sluizen van IJmuiden". De „Pungué" vertrok vervol gens naar Den Helder, waarna deze zware dag ten einde was. De vol gende dag werden aldaar bijna de gehele dag „mijlen" gevaren en ook nog een laadproef genomen. Het was die dag hoogspanning in de machine kamer. De derde dag werd de terugreis aanvaard naar IJmuiden en daar hebben wij voor de goede afloop nog eens een keertje zand gezogen. De „Pungué" is een sleep- en snijkophopperzuiger (zuigbuisdiam. 700 mm). De hopperinhoud bedraagt 800 m3. De opdrachtgever was het Ministerie van Overzeese gebiedsdelen te Lissabon. Op 8 Augustus j.l. werd het schip overgedragen en het is 4 September vertrokken naar zijn bestem ming, de haven van Beira in de Portugese kolonie Mocambique (Port. Oost-Af rika De „Pungué" is een zusterschip van de „Matola" (C.O. 167) in aan bouw bij de werf Gusto. Wij wensen de „Pungué" een goede reis en een behouden aankomst in Afrika. Aan alle bij de bouw betrokken I.H.C.-mensen onze waardering voor dit nieuwe product van vakmanschap en samenwerking, dat naar wij hopen en vertrouwen, de goede naam van I.H.C. HOLLAND in het buitenland eens te meer zal bevestigen. J. KORTLAND (Verschure) Enige tijd geleden hebben wij U iets verteld over nylon en nieuwe toepas singsmogelijkheden van dit materiaal. Sindsdien heeft men in de dagbladen iets kunnen lezen over de toepassing van nylon voor bankbiljetten. Wij leven kennelijk (of leefden tot de Olympische Spelen begonnen) in de journalistieke komkommertijd en dan duiken de kalveren met twee koppen en het schaap met vijf poten herhaaldelijk in de kolommen der kranten op. Zo ook de nylon bankbiljetten. Het is niet waar! De dollars worden in Amerika zeer zeker niet binnenkort op nylon gedrukt en de A.K.U. houdt zich er ook niet mee bezig. Nylon guldens zult U althans voor- lopig niet te zien krijgen. Het hele geval spruit voort uit een jour nalistieke lange duim; het verhaal werd overgenomen in het A.K.U.- personeelsorgaan en vandaar kwam het weer in andere bladen terecht. Een soort van Dolle Dinsdag, in nylon. Wij ontlenen deze gegevens aan het huisorgaan van de bekende bank- biljettendrukkerij Joh. Enschedé en Zonen in Haarlem, die de moeite ge nomen hebben de zaak na te gaan. Maar toch worden nog dagelijks nieuwe toepassingen voor nylon ontdekt, dus wie weet? 112

Het Zeskant | 1952 | | pagina 4