WATERBOUWKUNDIG PROJECT IN CANADA GEEFT DE I.H.C. (HEEL) MISSCHIEN EEN KANS tuig, dat na voltooiing haar functie zal gaan vervullen in de Indonesische wateren. Voor deze plechtigheid waren vele autoriteiten aanwezig, o.a. de Hoge Commissaris van de Republiek Indonesia in Nederland, Z.E. Mr. Soesanto Tirtoprodjo, bestuurderen van de stad Amsterdam, vertegenwoordigers van de I.H.C. en aangesloten werven, en de met de bouwcontröle belaste personen. Mevr. Soesanto Tirtoprodjo, echtgenote van de Hoge Commissaris, doopte te ruim half twaalf de „Djadajat", welke zich zeer leidzaam toonde en op het haar gegeven sein zonder aarzelen en in perfecte stijl te water gleed, daarbij begeleid door het geloei van de sirenes van de werf en de omliggende schepen. Een en ander was in een ommezien gebeurd en als altijd doet dan de ledige helling erg vreemd aan. Uiteraard werden door meerdere autoriteiten de beste wensen voor de Djadajat uitgesproken en het was Z.E. de Hoge Commissaris, die sprak over het verheugende feit van de toenemende samenwerking tussen Indonesië en Nederland, hetgeen voor beide landen van grote betekenis is en tot wederzijdse bloei zal leiden. Van het type „Djadajat" zijn nog twee schepen in aanbouw, n.l. één bij de scheepswerf Gebr. Pot N.V. te Bolnes en één bij de scheepswerf „De Waal" N.V. te Zaltbommel. Deze dubbelschroefschepen zijn uitgerust met 2 dieselmotoren van 580 e.p.k., welke gebouwd worden door „Werk spoor" te Amsterdam. De voornaamste scheepsafmetingen zijn: lengte o.a. 64,5 meter, breedte 10,15 meter en de holte 4,4 meter. De indeling van de passagiersverblijven, salons enz. wordt zodanig, dat 10 eerste klasse-, 12 tweede klasse-, 16 derde klasse- en 140 dekpassagiers geriefelijk vervoerd kunnen worden. Het schip zelf is sierlijk van lijn en doet hen, die aan de bouw hebben gearbeid, alle eer aan. Moge de verdere afbouw voor spoedig zijn. v. d. W. (Verschure) Met de omvangrijke order van. Donzère-Mondragon nog altijd vers in het geheugen, is het aardig om te weten dat thans in de St. Laurence-zeeweg op de grens van Canada en de Ver. Staten wellicht een overeenkomstig project zal worden uitgevoerd. De Canadezen zijn voornemens hier een hydro-electrische centrale te bouwen, met grote aan- en afvoerkanalen, waardoor een verbinding zal ontstaan van de Grote Meren met de Atlantische Oceaan- Zeeschepen zouden kunnen laden en lossen in Chicago. Wij als Neder landers met een eeuwenoude binnenvaart, zien hierin onmiddellijk belang rijke voordelen. Het blijkt echter, dat in de Verenigde Staten tegen de plannen grote bedenkingen zijn gerezen. Men vindt de bouwkosten te hoog en de voordelen te gering. Vooral de Amerikaanse spoorwegen ver zetten zich sterk tegen het plan, uit een oogpunt van eigenbelang, omdat zij bang zijn voor vervoersverlies. 129

Het Zeskant | 1952 | | pagina 25