HOE SCHROOT STAAL WORDT Ook de electriciteitsbedrijven, die in Amerika doorgaans vrije onder nemingen zijn, verzetten zich tegen de uitvoering van een dergelijk werk door de Amerikaanse Overheid. De strijd van al deze belangrijke groepen in de Verenigde Staten heeft er reeds tweemaal toe geleid, dat het voor stel om deel te nemen dat uitging van de Regering ,is verworpen of teruggewezen. De Canadezen zijn nu zo ver dat zij besloten hebben het alleen te doen. De Engelse industrie ziet hier een kans om harde Canadese dollars te verdienen, doch zij is thans wel sterk belast met het verdedigings programma. Wellicht dat de Canadezen overgaan tot een overeenkomstige uitvoeringswijze als de Fransen in Donzère. Dan zit er voor de I.H.C. HOLLAND ook nog een kansje in. Schroot is, sinds de tweede helft van de negentiende eeuw een der belang rijkste grondstoffen voor het vervaardigen van staal. Schroot, dat niet alleen bestaat uit het verwerkingsafval uit de staalver- werkende fabrieken, doch waartoe ook het oude en verroeste afval van artikelen, welke van ijzer en staal gemaakt zijn, gerekend wordt, wordt m hoofdzaak verwerkt in Siemens Martin-ovens en in electro-ovens. In Siemens Martin-ovens wordt dit schroot tezamen met in hoogovens door reductie van ijzererts verkregen ruwijzer gesmolten tot staal. De verhou ding schroot en ruwijzer is in Nederland gewoonlijk 70 schroot en 30 ruwijzer. In electro-ovens wordt gewoonlijk vrijwel 100% schroot als inzet gebruikt. Siemens Martin-ovens zijn zg.. regeneratief-ovens; men gebruikt daarbij de in de afgewerkte gassen nog aanwezige warmte om het nog te ver branden stookgas en de eveneens toegevoegde verbrandingslucht, voordat deze de oven ingaan, op een hogere temperatuur te brengen. Op die wijze verkrijgt men in de Siemens Martin-ovens de vereiste hoge smelttempera- tuur van circa 1700° C. Het verbrandingsgas wordt in vergassingsapparaturen uit steenkool gewon nen. Deze vergassingsapparaturen noemt men generatoren. Het gas wordt dan ook generatorgas genoemd. Daar waar rijkere gassen, zoals cokes- ovengas of van de stikstofindustrie afkomstige hoogwaardige restgassen aanwezig zijn, kunnen deze al dan niet gemengd met hoogovengas, als stookgas gebruikt worden. Ook wordt wel gewerkt met stookolie. Wanneer dit het geval is, wordt de in de af-gassen van de Siemens Martin-oven aanwezige warmte alleen gebruikt om de verbrandingslucht voor te verwarmen. In electro-ovens wordt een lichtboog van circa 3000° C getrokken tussen electronen en het te smelten materiaal. Het vloeibare staal, dat op deze wijze wordt verkregen, wordt in blok vormen tot blokken van uiteenlopende afmetingen gegoten. Deze staal- blokken worden in de staalwalserij uitgewalst tot platen, staven, profielen, e.d. 130

Het Zeskant | 1952 | | pagina 26