DE MAGEN KWAMEN IN OPSTAND De indicateurtoestellen werden opgesteld en nauwelijks zee op of er werd een stel diagrammen genomen en het vermo gen der schroefmachines werd uitgerekend; we voeren met 3/4 vermogen. De 30 uur- proef was begonnen. 's Nachts om één uur werd gewekt, dus opstaan en aankleden. Maar dat was gauwer gezegd dan gedaan. De zee was verre van rustig en onze slaapvertrekken waren in het voorschip. Het schip stampte en slingerde, zodat we ons vastgrepen aan de zeevastgezette tafel. Zo begon het aankleden; het overhemd ging wel, maar nu de pantalon. Eerst het ene been, daarna het anderemaar dat kwam er naast terecht. Nog eens gepro beerd, weer ernaast. Ja, de vierde keer lukte het, onder grote hilariteit van de collega's. Nu naar dek, brwat was de zee wild. Met goed fatsoen kon men haast niet staande blijven. Zoals U weet, zien de technici ei' altijd goed verzorgd uit, zo zelfs dat als de tanden slecht worden, wel dan weet de tandarts wel raad. Mooie tanden zijn immers een sieraad, dat men niet gaarne missen wil. Maar daar aan boord, door al dat geschommel en mede door de warmte in machinekamer en ketelruim, begon de maag te protesteren. Vlug naar de reling, maar eerst het gebit in de zak en dan de vissen voeren. Zo kon het gebeuren, dat er technici rondliepen met een mummel mondje. Lui, die je haast niet verstaan kon, niet vanwege het geraas der zee, maar vanwege de tandloosheid. Maar de diagrammen werden op de vastgestelde tijden genomen en het machinekamerpersoneel hield zich goed, behalve enkele jongeren, die meer dood dan levend waren. De door Verschure ontworpen schroefmachines bleken zeer goed te zijn, zonder warmlopers kwamen we, terwijl het dag werd, in de buurt van het eiland Texel. Al spoedig bleek, dat de mijlpalen aan de binnenzijde van het eiland ston den, zodat mijlgevaren werd in kalm water, tussen het eiland en de kust. Een heerlijk zonnetje verwarmde zeezieken en gezonden. Spoedig was alle narigheid vergeten en werd het kombuis als 't ware bestormd, want allen hadden honger. Nu, om twaalf uur smaakte het middagmaal heerlijk. Het mijlvaren begon met halve kracht, later met vermogen, waarmede verder de gehele dag gevaren werd. Wat was het nu heerlijk weer! Soms voeren we dicht langs de kust en zagen de nieuwe Marinehaven in wording. Een baggermolen en zandzuigers waren bezig met dit millioenenwerk. En buiten de haven waren de oorlogsschepen aan het oefenen. Een grote onderzeeër zagen we langzaam zinken, voor een duik onder water. Wat opviel, was het grote aantal bakens, dat zich in dit vaarwater bevond. De zon ging onder en spoedig viel de duisternis in. W- 124

Het Zeskant | 1952 | | pagina 4