KLASSIFICATIE VAN SCHEPEN GEEFT DE EIGENAAR ZEKERHEID Schepen en hun lading hebben door alle eeuwen heen betrekkelijk grote sommen geïnvesteerd kapitaal vertegenwoordigd, kapitaal dat werd bloot gesteld aan verlies door de gevaren op zee. Dit feit maakte het, zelfs reeds in een vroeg stadium van de geschiedenis der koopvaardij, nood zakelijk dat een manier van verzekeren voor schepen werd aangenomen, die in het begin een tamelijk elementair karakter droeg, maar nu tot een goed ontwikkeld systeem is uitgegroeid. Vele van genoemde gevaren op zee kunnen slechts voorkomen worden door de kennis en de moed van diegenen aan wier zorgen schip en lading zijn toevertrouwd, maar veel hangt ook af van de toestand van het schip zelf. Om het verzekeren van schepen voor de verzekeringsmaatschappijen te vergemakkelijken werd het wenselijk dat middelen aanwezig waren om de kwaliteit der verschillende schepen te kunnen beoordelen en daarom werden zekere bijzonderheden der schepen geregistreerd als gids voor de assuradeurs. Zonder twijfel waren deze scheepsregistraties de basis voor een eenvoudig klassificatiesysteem om goede risico's van slechte te onderscheiden. Vonden dus in het begin eigenlijk alleen registraties van schepen plaats, langzamerhand kwamen er diverse voorschriften (bij Lloyd's Register bijv. al in Febr. 1854), waaraan de schepen moesten voldoen om in de registers te worden opgenomen. Deze voorschriften werden geleidelijk verbeterd en uitgebreid door de ervaring bij de bouw van schepen opgedaan, zodat de diverse klassificatie- bureaux op het ogenblik uitgebreide tabellen, e.d. geven, waaruit, aan de hand van de afmetingen van de schepen, de afmetingen der diverse ver- banddelen bepaald kunnen worden. De bekendste klassificatiebureaux in Engeland zijn: Lloyd's Register of Shipping (1760, gereorganiseerd in 1834) en de British Corporation (1890), thans gecombineerd met Lloyds. Andere bureaux zijn: Bureau Veritas, Frankrijk (1828 in Antwerpen gesticht). Det Norske Veritas, Noorwegen (1864) Registro Italiano, Italië American Bureau of Shipping, Amerika Germanische Lloyd, Duitsland Worden de te bouwen schepen bij één dezer bureaux ingeschreven (ge klasseerd), hetgeen betekent, dat die schepen voldoen aan de voorschriften van dat bureau, dan is dat voor de assuradeurs en eigenaars een zekerheid, dat de schepen bij juiste belading en goed zeemanschap bestand zullen zijn tegen de verschillende omstandigheden, waarin ze op zee kunnen komen te verkeren. Hoe werkt nu zo'n klassificatiebureau? Als een schip gebouwd wordt, dat moet voldoen aan de eisen van een 3

Het Zeskant | 1953 | | pagina 3