bepaald klassificatiebureau, dan zal de scheepsbouwer allereerst het z.g. constructieplan (vroeger ijzerplan genoemd) en het bewerkte grootspant (dwarsdoorsnede) van het schip opzenden. Door deze beide tekeningen krijgt het klassificatiebureau een idee van het te bouwen schip en kan ook de sterkte ervan beoordelen. Zijn deze tekeningen, al of niet met opmerkingen, goedgekeurd door de scheeps bouwer terug ontvangen, dan kan hij een aanvang maken met de ver vaardiging der overige hoofd- en detailtekeningen, waarvan verschillende ook nog ter goedkeuring aan het klassificatiebureau moeten worden opgezonden. Behalve dat het klassificatiebureau d.m.v. de tekeningen toezicht houdt op de afmetingen der verschillende verbanddelen en de algemene constructie van het schip, houden de experts ook toezicht op de bouw van het schip en vooraf ook op de beproeving van de materialen bij de walswerken. Tevens wordt toezicht gehouden op machines en ketels of motoren, verder op stuurinrichtingen, anker- en laadgerei, etc. Is alles naar voldoening van het klassificatiebureau beproefd, dan wordt het klasse-certificaal voor dat schip afgegeven en kan men bij de aflevering ervan bijv. in het Zeskant lezen. „Het schip is gebouwd volgens Klasse Bureau Veritas >J< I 3/3 D. 1.1. wil zeggen: gebouwd onder speciaal toezicht. I duidt de afdeling aan waarin het schip geplaatst wordt, bepaald door zijn verbanddelen en waarvan er 3 bestaan: I, II en III 3/3 geeft aan dat de toestand van het schip uitstekend is; is deze minder goed, dan wordt vermeld: 5/6 1.1. heeft betrekking op resp. de toestand van het houtwerk en de toestand van masten en tuigage, ankers, etc.; een minder goede toestand wordt door een 2 aangegeven. D is een aanduiding van de dienst waarvoor het schip bestemd is, in dit geval baggerwerk. Daarnaast kent Veritas o.a. ook nog: L voor koopvaardijschepen (grote vaart) P voor kustvaarders F voor vissersvaartuigen S voor sleepboten De klasse-certificaten voor schepen worden voor onbepaalde tijd afgegeven, met dien verstande, dat het schip onderworpen blijft aan jaarlijkse en periodieke onderzoekingen. Deze laatste vinden plaats om de 4 jaar en zijn van ingrijpender aard dan de jaarlijkse, welke een meer algemeen karakter dragen. Heeft een schip aanzienlijke schade opgelopen, dan wordt een expertise gehouden, waarbij het klasse-certificaat alleen verlengd wordt, als de reparatie ten genoege van het bureau is geschied. Het zal voor iedereen duidelijk zijn, dat deze controles, tijdens de bouw en daarna, niet alleen van belang zijn voor de assuradeurs, maar ook dat zij de opvarenden de zekerheid geven, dat het veilig varen is op zo'n schip, wat vroeger lang niet altijd het geval was. A. VAN IEPEREN. (J. K. Smit) 4

Het Zeskant | 1953 | | pagina 4