mijn ietwat geïdealiseerde verwachting van deze machtige kathedraal. En dan de binnenstad. Ronddrentelend door de Rue Vieille du Temple, Rue des 4 Fils. Rue aux Ours, langs de Halles, aanlandende in de Rue Saint Honoré, heeft men volop gelegenheid de Parijzenaar en zijn vrouw in hun dagelijks doen te zien. Dweil, verfkwast en een ordenende hand leken er mij in huis en kantoor voorlopig nog wel werk te hebben. Parijs, de Lichtstad. Alle hoofdstraten overdadig verlicht door 't stadsnet, eindeloze étalages, lichtreclames en auto's. Bij nacht vormen deze ware slangen van licht, onderbroken of liever versterkt op de Place de l'Etoile door de enorme prachtig verlichte Are de Triomphe. Hier zag ik een plech tige kranslegging aan, op het Graf van de Onbekende Soldaat. Militaire muziek (blank en bruin in één band), leger en vloot, oud- en jonge strijders, boven- en ondergronds verzet, hele en halve mensen (zonder armen of benen), militair en civiel, uit moederland en overzee, simpel en zwaar gedecoreerd, van alles defileerde mee, met vlaggen en vaandels, vliegend of neigend, afmarcherend langs' de Avenue de la Grande Armée. Publiek alle petten af, politie stram saluut. Ik denk aan ons verheven ootmoedige Wilhelmus; wat een verschil van houding! Licht ook in de enorme magazijnen als Printemps, Lafayette en andere. Letterlijk alles lijkt daar te koop in eindeloze verscheidenheid. Kerst pakketten liggen bij bergen te grijp voor eenheidsprijs. Het stuit me toch, dat ze als afzender gestempeld zijn: Du Père Noël au Ciël (van het kerstmannetje in de hemel), 't Is aardig gerijmd, maar profaan, zoals schijnbaar ieder tracht zich overal mee te vermaken; sport, kleding, waarom ook niet met Emanoël (God met ons). De kerk die ik bezocht, bevatte die Zondagochtend van de kranslegging, hoewel er naar ik schat gemakkelijk voor 800 plaats was, ongeveer 250 personen, welk getal s avonds tot nauwelijks 100 gedaald was. Liepen niet buiten drommen HET Licht voorbij; daar als hier? Hendaye, Frans grenskantoor. De nachtrit, ruim 8 uur, geeft niet veel kans op slapen, ondanks het keurige kamertje. Over de Bidosóa kan ik de Pyreneën al zien. Langzaam rolt de trein de spoorbrug over: Irün, we zijn in Spanje. Hier eindigt de normale spoorbreedte, dus alles over stappen voor de Spaanse douane en Spaanse trein. Met paspoorten en bagage geen enkele moeite; Hollanders, doorlopen maar! Aan de grens totaal 1 Spaanse soldaat, Station Irün 1 dito, douaneloods 3 agenten. (Wordt vervolgd) L'Are de Triomphe.

Het Zeskant | 1953 | | pagina 6