AQUARIA LETTERGEHEIMEN In de cantine van de werf staat een aquarium; wij kennen het allen. Het zal U wel opgevallen zijn dat het verjongd is. De ouderwetse bak zit nu in de schrotschuit en is vervangen door een nieuwe van ander formaat, waarvan het interieur beter voldoet ten opzichte van de vissen. Een nieuwe lichtkap voltooit het geheel en er zijn fraaier en groter vissoorten in gebracht. Weet U, dat „Tropica" deze bak voor jullie verzorgt? De leden van die club hebben allen bijgedragen om U in uw schafttijd een levend schilderij te bezorgen en li van de schoonheid van de natuur te laten genieten. Jammer is het, dat de kap met een hangslot voorzien moet zijn. Dit is echter nodig om het verdwijnen van vissen en groen te voorkomen; ook tiet inwerpen van broodkorsten gaf reden tot dit afsluiten. Het voeren van vissen is niet ieders werk. Het brood bederft het water en dit betekent dan de dood van de vissen. Geniet dus van het stukje natuur in de cantine, maar laat de rest aan „Tropica" over. De tafel zal ook een moderner aanzien krijgen. Houdt het aquarium in ere!! J. WATERREUS. —o Letters zetten is een secure zaak. Velen menen, dat men met een strakke hand en de maten, de zaak in orde heeft, maar niets is minder waar. Letters zijn erg gevoelig, omdat ze altijd gezamenlijk optreden en onder ling erg van vorm verschillen en ook iets moeten zeggen. Het woord, dat gevormd moet worden, zal door de letteropstelling veel aan duide lijkheid winnen of verliezen naarmate de bekwaamheid van de Schilder. Letters zijn als hoeden. De ene Heer draagt zijn hoed wat schuin, de ander recht op zijn hoofd. Die draagt hem achter-, de andere voorover. Velen staat een hoed niet en anderen kun je je niet indenken zonder zo'n deksel. Zo ook met letters. De letterzetter moet rekening houden met het woord, dat de letters zullen gaan vormen. De uitspraak van dat woord, daar moeten de letters aan mee doen. Men kan nu eenvoudig niet zeggen: zet alles maar vijf of tien centimeter van elkaar. Denkt U zich eens een woord in met twee T's naast elkaar, geflankeerd door een M en een B. Dus twee magere, tussen twee vette letters. Als deze naar maat gezet en door U gezien worden, zult U zeggen. Hé! Die schilder kan niet meten. Die T's staan veel verder uit elkaar dan die M en die B. Ziet, dat is één klein lettergeheimpje. Maar er zijn er nog veel meer. Daar knorren we later nog wel eens over. Als U maar weet, dat „een letter op maat nooit staat". P. J. M. (0) 21

Het Zeskant | 1953 | | pagina 11