Avila bij avond wordt daaraan de hand gehouden. Geen openbaar ambt of gebeuren voor wie niet R.K. is. Artikel 6 van de wet zegt wel, dat „niemand zal worden lastiggevallen voor zijn godsdienstige opvattingen, noch in de partculiere uitoefening van zijn godsdienst", maar terstond voelt iedere Hollander dat de kneep hier zit in het woordje „particulier". Niet alleen b.v. bij hun huwelijk, overlijden, hun werkkring en de opvoeding der kinderen, maar vooral in hun gemeenschappelijke eredienst geeft het dan ook de Spaanse protestante Christenen aanzienlijke moeilijkheden om niet in botsing met de Overheid te komen. En Spanje heeft toch zijn Evangelische Christenen, moedig en geduldig in al hun maatschappelijke afzondering en gelovige volharding. Parijs, Spanje, ze hebben een onvergetelijke indruk achtergelaten, al was de kennismaking kort en dus oppervlakkig. Wie kan gaan, zou ik willen raden, ga zelf zien, en neem de tijd ook voor 't Zuiden en t Oosten van Spanje. Toeristisch is Spanje een zeer bijzonder land. Reeds in het brok dat door reisd werd met onze voorbeeldige gastheer en gids, zijn natuur en kunst in overdaad te bewonderen. Uit de overvloed van notities krijgt men al een indruk. De Guadarrama (1552 m). De Sierra de Gredos met zijn Vallei der Gevallenen. Het Escorial, waar vanaf Karei V, Philips II, enz. de Koningen in de ene helft en hun vrouwen er tegenover in de andere cirkel helft zijn bijgezet onder een ontzaggelijk klooster-kerk-paleis (16 zuilen van massief steen, elk 8 x 8 m; totaal 2672 ramen). 22

Het Zeskant | 1953 | | pagina 26