HANDEN UIT DE MOUWEN VOOR DIJKEN DICHT Nederlandse bedrijven, bewijst dat vele machines en werkmethoden niet volmaakt zijn en dat waarschijnlijk ook wel nooit helemaal zullen worden. Hoe zorgvuldig er ook berekend wordt, er blijft bijna altijd wel iets wat nog beter en gemakkelijker zou kunnen. Geen enkele ingenieur en geen des kundige kent èlk onderdeel van het werk en élke handeling zo goed als de man die het zelf dagelijks doet. En daarom moeten in eerste instantie de ideeën komen van de man in de werkplaats. Niemand immers kent hun werk zo goed als zij zélf. En niemand weet daarom ook zo goed wat er aan hapert en hoe het beter kan. Onlangs werd bij Philips in Eindhoven een tentoonstelling gehouden, die geheel newijd was aan .ideeën uit de fabriek". Hier kon men zien hoe het ook in een zeer geperfectionneerd bedrijf mogelijk is de dingen nóg beter en nóg goedkoper te doen. De expositie werd druk bezocht omdat velen nu wel eens met eigen ogen wilden zien waarom hun buurman of kennis destijds een aardig sommetje had gekregen. Dat moest toch wel iets heel bijzonders zijn! Maar als zij het „wonder" dan zagen, was meestal de uitroep: „Hè, daar had ik ook wel op kunnen komen!" of „is dat nou alles" niet van de lucht. Want men behoeft geen wereldschokkende uitvinding te doen, om toch met een aardig en bruikbaar idee voor de dag te kunnen komen. Zondagmiddag, 8 Febr. '53, werd ons door de R.W.S. telefonisch ge vraagd, of wij bereid waren en tijd hadden om 2 pontons om te bouwen tot caisson, bestemd voor het dichten van een gat van 65 m. in, de dijk van Hellevoetsluis. Er moest gerekend worden op een maximum bouwtijd van 14 dagen en, ofschoon wij geen behoefte hadden aan urgentie-orders, werd deze opdracht, gezien het zeer grote landsbelang, door de Directie toch aanvaard. Men wilde trachten de caisson op 28 Febr. in te brengen, daar dan, vol gens de berekeningen, de waterstand het gunstigst zou zijn. Mocht het niet gelukken deze datum aan te houden, dan zou het 4 weken duren, alvorens dezelfde gunstige waterstand een pogini tot het afdichten van het gat toe zou laten. Doordat dit object nog geheel geconstrueerd moest worden, werd er op het technische bureau direct onder hoge druk aangevangen en, zodra er een 36 (0)

Het Zeskant | 1953 | | pagina 10