Hie #oete, <0utoe Ctjö Het behoort zo langzamerhand tot de goede toon te klagen over de barre tijd, waarin wij ons leven slijten. En als U ziet wat de kranten regelmatig op hun voorpagina's etaleren, van de droeve dingen dezer dagenja, dan kunnen we allemaal wel eens met een zucht terug verlangen naar die goeie, ouwe tijd, toen oorlogen nog slechts met knuppels en stenen werden uitgevochten en niemand nachtmerries kreeg van atoom- en waterstof bommen. WAS HET ZO GOED? Desondanks had die goeie, ouwe tijd ook zijn bezwaren. Als in de middel eeuwen iemand bijvoorbeeld een been geamputeerd moest worden (en dat geschiedde in die tijden heel wat vaker dan nu), dan werd hij door een paar welmenende, maar vooral sterke mannen stevig vastgehouden, terwijl de chirurgijn de patiënt, die al die tijd bij vol bewustzijn was dat lichaams deel afzaagde. Een teiltje er onder voor het bloed, terwijl de keuken de operatiekamer was. En daarna had de infectie natuurlijk vrij spel. MEDISCH BOEK: 25 JAAR NA CHR. Tussen 25 en 35 na Chr. schreef Aulus Cornelius Celsus een medisch leerboek, waarin hij o.a. de tuberculose beschreef als een zweer in de long, veroorzaakt door een scherp vocht, dat uit het hoofd in de long vloeide. En honderden jaren lang bestreed men de kwaal door naarstiglijk aderlaten. Moeten wij U dan nog vertellen, dat in die goeie ouwe tijd de sterfte aan deze kwaal enorm groot was? ROBERT KOCH. Het duurde tot 1882, toen Robert Koch de tuberkelbacil ontdekte, eer men met toenemend succes de strijd tegen, de ziekte kon aanbinden. Wij weten nu, dat de tuberculose een besmettelijke ziekte is, veroorzaakt door de tuberkelbacil, die o.a. door aanhoesten wordt overgebracht. Vandaar, dat het niet alleen onbeleefd is als men zijn hand niet voor de mond houdt bij hoesten, maar ook gevaarlijk! Er bestaan thans zeer doeltreffende genees methoden enbovendien kan ieder op eenvoudige wijze het zijne er toe bijdragen de tuberculose te voorkomen. JUBILEUM. Het is in 1953 vijftig jaar geleden, dat de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose werd opgericht. In die periode heeft zij mèt de plaatselijke en provinciale tuberculosebestrijdingsorganisaties en de kruis verenigingen veel bereikt in de strijd tegen deze terecht zo gevreesde ziekte. Maar desondanks bestaat er ook nog veel Wanbegrip over deze ziekte. Die misverstanden recht te zetten en te vertellen wat ieder kan doen om niet met tuberculose besmet te worden, is het doel van de komende artikeltjes. (0) 41

Het Zeskant | 1953 | | pagina 15