GOEDE SPORT STAALT op schadelijke infusoriën, vooral op Coleps-soorten. Voor deze controle is een zakmocriscoop van 60-voudige vergroting reeds voldoende. Daar de pantoffeldiertjes zeer gevoelig zijn voor temperatuurwisselingen, dient het temperatuurverschil tussen de cultuur van pantoffeldiertjes en de kweekbak opgeheven te worden, door b.v. een klein glas met gereinigde pantoffel- diertjes in de kweekbak te hangen, en ze pas te voeren aan het jongbroed als de temperatuur van beiden gelijk is. De napliën van pekelkreeftjes kweekt men uit de eieren van deze kreeftjes in zout water of nog beter in natuurlijk zeewater. Een volglazen bak van 20 x 30 cm. vult men met 5 liter water. Hierin lost men 70 tot 80 gram zuiver keukenzout (zonder jodium) op. De napliën komen hierin bij 22 C. reeds na 24 uur uit en kunnen dan direct gevoerd worden. Hiervoor kan men ze het best met een dun rubber slangetje afhevelen door een fijn nylonnet. De napliën blijven dan in het water achter, het water wordt weer teruggegoten en nieuwe Artemia-eiertjes er op gestrooid. Op deze wijze kan men een dergelijke cultuur ongeveer 10 dagen gebruiken, daarna is het raadzaam een nieuwe cultuur op te zetten. De waarde van Artemia- naupliën kan niet hoog genoeg geschat worden en voor de opfok van z.g. problemvissen zijn ze zonder meer ideaal. Het in de kweekbak geraken van schadelijke diertjes is eenvoudig uitgesloten. Naar mijn ervaring leven de napliën 10 tot 12 uur in zoet water, hetgeen voor ons doel ruimschoots voldoende is. De op enchytraeën gelijkende „Grindal -worpjes kweekt men net als enchytraeën, echter met dit verschil, dat zij voor hun ontwikkeling een grotere vochtigheid en meer warmte nodig hebben. De beste resultaten heb ik in uitgekookte turfmolm gehad, die het voordeel heeft de vochtigheid beter vast te houden dan aarde. Secr. A. Schot, Doggerstraat 27c, Rotterdam Red. H. L. van Holten, Hargsingel 19, Schie Secr. A. Schot, Doggerstraat 27, Rotterdam Red. H. L. v. Holten, Hargsingel 19, Schiedam Maart 1953 Er is sinds ons laatste nummer zo het één en ander gebeurd in ons landje, maar U zult niet van ons verwachten dat wij in dit blad een opsomming zullen geven van de geleden ellende. Wij weten daar allemaal voldoende van uit dagbladen en tijdschriften. Door dit alles overheersende nieuws werd veel wat anders erg belangrijk leek, weggevaagd en hieronder be hoorde ook de sport. Ook hebt U in de eerste week nog aan voetballen gedacht? En als soms een vage gedachte U besloop, wat leek het dan allemaal onbelangrijk. Ons hoofd stond er nu eenmaal niet naar. Maar tenslotte herneemt het leven zijn rechten en ook de voetbal moet weer rollen, hoewel voor vele verenigingen op de eilanden het seizoen 46 (0)

Het Zeskant | 1953 | | pagina 20