Landbouw. Wil men ergens in of buiten Nederland land gaari wirinêii, of grondwater op peil brengen, of het water verbeteren, dan gaat men te biecht bij Prof. Thijsse. Die bootst precies op schaal het hele probleem na, met land en water, stroom en sluizen, of wat er ook aan te pas komt. Nemen we b.v. de sluitgaten in de afsluitdijk van de Zuiderzee! Eerlijkheid gebiedt te vermelden, dat dit project aanvankelijk nog door een Duits Laboratorium behandeld werd, doch door Delft is overgenomen en voltooid. Of vers uit Uw geheugen: Walcheren droogmaken en er de dijk- gaten dichten. Of nog dichter bij: „de slag om zoet water", d.w.z. de middelen om het steeds opdringende zeewater in Zuid-Holland-Zeeland te keren. Bij al zulke gevallen gaat het in de eerste plaats om landbouwgebieden te herwinnen of te beschermen. Welnu, Professor Thijsse neemt net zolang proeven in zijn natuurgetrouwe modellen tot de doelmatigste op lossing gekozen kan worden. U begrijpt wel, dat bij zulke ingewikkelde vraagstukken ook andere belangen dan alleen landbouw een woordje meespreken. Verkeer is dan ook een even gewichtig probleem. Dénk b.v. êênS aan het kanaal van Amsterdam naar de Rijn, de schutsluizen, de nauwe Friese/Groningse kanalen en de daarvoor passende verbeteringen en scheepstypen. En om niet meer voorbeelden te noemen: Welke rol spelen de stuwen en doorgravingen ingeval van verkorting (kanalisatie) van rivieren? Dat alles zoekt het Waterloopkundig Laboratorium haarfijn uit. Industrie. Ja, producenten hebben natuurlijk belang bij alles wat na Prof. Thijsse's aanbevelingen uiteindelijk gemaakt moet worden. Maar zulke producenten heus niet alleen! Ergens wordt b.v. een grote electrische centrale gebouwd. Daarvoor moeten zo grote hoeveelheden koelwater rondgepompt worden, dat de uitmonding moet worden onderzocht om hinder aan de scheepvaart te voorkomen. Of men stelt vragen over riool-afvoer of olie-afscheiding uit fabriekswater, drinkwaterzuivering, enz. Dus vragen die veelszins ten behoeve van industrieële bedrijven gedaan worden, en deze hebben dan ook in vele gevallen evenzeer hun voordeel gedaan met de adviezen van Delft. Buitenland. En nog zijn we er niet. Want tot nu toe merkte U er niet veel van, waar om de I.H.C. dan het Waterloopkundig Laboratorium wel eens nodig heeft. Bij al het opgesomde werk heeft het Waterloopkundig Laboratorium (Zie vervolg pagina 32) Golfbrekende havendam

Het Zeskant | 1953 | | pagina 6