DE MAN DIE DE PAARDEN VASTHIELD. Het stond dezer dagen in een Engelse krant en geloof maar, dat er veel mensen om gelachen hebben. Een man van de wetenschap moest een studie maken van de Britse artillerie en speciaal van een kanon, dat door zes man bediend werd. De onderzoeker sprak met de zes soldaten en liet zich haarfijn uitduiden wat ieders taak was bij het bedienen van het stuk geschut. En tot zijn (en ieders) grote verbazing bleek, dat er één man bij was, die eigenlijk niets behoefde te doen. Die zesde man liep er maar zon beetje bij en keek vreemd op toen men hem vroeg wat voor werk hij nu eigenlijk verrichtte. Niemand wist het. Niemand had er ooit over nagedacht. Het was altijd zo geweest. Eindelijk kwam er een oude sergeant-majoor op dagen, die het wist. „Nummer zes moest vroeger altijd de paarden vast houden. Dat was in de tijd dat ons geschut nog met paarden, voortgetrokken werd Commentaar overbodig. De krant vermeldde naam en toenaam, en ook, dat het Engelse Ministerie van Oorlog al bepaald heeft, dat voortaan vijf man voor dit soort geschut zullen zorgen. Men zou anders misschien aan de waarheid van dit uitzon derlijke bericht gaan twijfelen. Het is een dwaas verhaal, maar aan de andere kant bijzonder leerzaam. Dit is nu een sprekend voorbeeld van de sleur, die probeert iedereen en alles in zijn klauwen te krijgen. De sleur-ziekte kan ons hele leven aantasten, het huwelijk, onze vrije tijd, maar ook en vooral ons werk. En er is maar één redmiddel: het gezonde menselijke verstand. Daarmee kan eik mens zich de aanvaller van het lijf houden. Wie zichzelf elke dag opnieuw dwingt om bewust over de dingen na te denken en zijn werk niet „vol automatisch" doet, wordt geen suf sleur-mens. Want wie nadenkt, komt op ideeën. En van mensen met ideeën moet ons overbevolkt land met zijn hoognodige industrialisatie het hebben. Een bedrijf is een levend geheel, dat alleen sterk en gezond kan blijven als er mensen werken, die ideeën hebben. Die er steeds op uit zijn om nieuwe en betere producten te maken. Elke fabriek heeft daarvoor natuurlijk zijn ingenieurs of constructeurs en ontwerpers. Maar hoe meer mensen er in een bedrijf ideeën hebben, hoe beter dat zowel voor bedrijf als voor die mensen zelf is.„ Een ketting is zo sterk als zijn zwakste schakel": dat is een oude wijsheid, die ook voor een bedrijf geldt. Welke fabriek zal een beter product maken en dus ook meer bestaanszekerheid aan haar personeel kunnen geven: die van de firma Sleur, waar practisch nooit iemand met een frisse opmerking voor de dag komt' of die van de N.V. Slim, wier mensen over hun werk nadenken en zo vanzelf op een goed idee komen? Het lijkt misschien vreemd, dat het nog steeds mogelijk is verbeteringen aan te brengen. Maar het steeds groeiende aantal beloonde ideeën in, de (0) 35

Het Zeskant | 1953 | | pagina 9