SCHOONMAAK RECEPTEN geroepen. Om twee redenen. Eén van hen kan de besmettingsbron zijn geweest. Bovendien kan, omgekeerd, ook de patiënt zijn omgeving heb ben aangestoken. Ook wanneer verder niemand van het gezin tuberculose heeft, worden ze toch nog van tijd tot tijd voor controle opgeroepen. Want in tegenstelling tot verkoudheid of griep, is tuberculose een slui pende ziekte, waarbij het lang kan duren eer er duidelijke verschijnselen zijn. En hoe eerder de behandeling begint, hoe beter en sneller veelal het resultaat ervan. BESMETTING OP HET WERK. Heeft de besmetting niet thuis plaats gevonden, dan worden de mensen opgeroepen, met wie de patiënt dagelijks in aanraking kwam. Dus zijn collega's op werk of kantoor. Ook in dat geval is het in het goedbe- grepen eigenbelang van de opgeroepene meteen aan die oproep gehoor te geven. Want de patiënt kan ongeweten en ongewild door een oer collega s besmet zijn, maar die collega's op hun beurt kunnen ook door de patiënt weer zijn aangestoken. De consultatiebureaux werken dus in het belang zowel van de gezonden als van de zieken. Met andere woorden: voor Uw persoonlijke gezondheid! OOK OP SCHOOL. Op de scholen werken de schoolartsen voor de gezondheid van Uw kinderen. Daarbij speuren zij o.a. ook naar besmetting met tuberculose door middel van de tuberculineproef. De tuberculine wordt dan b.v. door een krasje in de huid gebracht. Gebeurt er in twee of drie dagen nader hand niets, dan spreken we van een negatieve reactie. Het kind is dan niet met tuberculose besmet. Wordt de omgeving van het krasje na enkele dagen rood en gezwollen, dan is de reactie positief. Dit betekent nog lang niet altijd, dat de onderzochte ook werkelijk ziek is. Maar het i« wèl een reden tot een nader onderzoek op een consultatiebureau. VOOR UW GEZONDHEID! Zo werken artsen en consultatiebureaux in het belang van het gehele Nederlandse volk om de tuberculose te bestrijden. Gelukkig met heel goede resultaten. Maar zolang er nog besmettingsgevaar is in 1952 werden circa 15.000 nieuwe gevallen van tuberculose geconstateeerd! is het werk nog steeds hard nodig. En dus ook: Uw medewerking, als U eens zo'n oproep mocht krijgen! Als Uw witwerk nog toonbaar is, maar moeder de vrouw zou 't graag wat opfrissen, strijk dan je plafond met schoon (liefst regen) water. Het witwerk is als nieuw en Uw plafond gaat langer mee. U weet hoe lastig Kalk kan schilferen. Als U weet, dat kunstkalk, of waterverf gebruikt is op Uw plafond, probeer het maar niet met kalk te witten. Dat wordt toch niets. Hebt U doorslaande vlekken (roet b.v.) verf het dan eerste met alumi- niumverf, 1 of 2 maal. Kalk er over ende vlek is weg. 54 (0)

Het Zeskant | 1953 | | pagina 12