„BEAT I" EX- B E ATI LI D MAAKT NAAM Jaap Diesch! Als we deze naam horen beginnen we al bij voorbaat te lachen, de man, die zeil altijd lacht en moppen vertelt, iemand met een taaie volharding en een grote dosis optimisme We herinneren hem zeker nog uit de tijd, dat hij deel uitmaakte van de Beati groep, als we ijverig aan het boetseren waren, kwam hij naar voren met een bijzonder manneke of een koe met vreselijke kop en een krulletje in de staart. Als er geposeerd moest worden, takelde Jaap zich een half uur lang toe en ging als clown zitten, soms wel twee uur. Dan bengelde er een vlieg aan zijn strohoed of hij blies op de groen beslagen koperen tuba, zodat het hele schilderskoor achterover viel van schrik. Thuis was hij ook altijd bezig, dan boetseren, dan schilderen en als er een of ander experiment klaar is komt hij mij bellen, of ik zijn werkstuk even wil bewonderen. Op een Zondagmiddag kwam hij me weer halen, een heel grote pul met bloemen had hij geschilderd en terwijl we aan het babbelen waren, ging hij op zijn palet zitten met het gevolg, dat er op zijn zitvlak meer kleuren verenigd waren, dan op het schilderij. Zo heeft Jaap altijd wat. Toen hij de edele, doch thans zo vermaarde brom fietskunst beoefende, kwam hij in het ziekenhuis tot de ontdekking, dat zo n insect met beide handen bestuurd moet worden. En eindelijk is het nu dan zover, dat zijn naam met foto in de kranten en tijdschriften voor komen, vele persmensen zijn bij hem op visite geweest, hebben zijn werk bekeken en gefotografeerd. Eén dagblad was er zelfs, die hem met grote letters aankondigde, „Jaap Diesch maakt gelaatsafdrukken om aan de muur te hangen". Hoe dat in zijn werk gaat vraagt U zich af? Heel gewoon, LI gaat liggen, krijgt dan in ieder neusgat een glazen buisje, waardoor U moet ademhalen, het gezicht wordt flink ingevet, waarna Uw gelaat besmeurd wordt met een substantie, die Jaap, „Viroplastiek' noemt. Als het er vreselijk dik is op aangebracht en aangedrukt (want de juiste gelaatsvormen moeten tot uitdrukking komen) moet U vijf minuten, die een eeuw lijken, stil blijven liggen. Het masker wordt er voorzichtig afgehaald, aan de binnenkant met waterglas ingesmeerd en daarna met gips volgestort. Dit blijft dan 1 kwartier er in en Uw gelaatsafdruk komt er natuurgetrouw uit te voorschijn. Velen hebben zich reeds door Jaap laten beplakken en de resultaten zijn 76 (0)

Het Zeskant | 1953 | | pagina 18