'v *- MOEILIJK VAK, SCHEPEN BOUWE „Ik vertrek vanavond naar Holland, want ik had haast die bestelling te pakken en nu zijn er moeilijkheden met de betaling", zo kregen wij een telefoontje uit New York van, onze vertrouwensman voor Mexico. Lichtelijk beduusd legden wij de hoorn weer op het toestel, ons afvragend wat er nü weer aan de hand zou zijn. Maandenlang waren wij in onderhandeling met de Minister van Waterstaat over baggermaterieel en eindelijk waren alle technische punten geregeld, de bestelbrief zou nu niet lang meer uit blijven, dachten wij en nu dit weer. Eventjes sip hebben wij dan ook wel gekeken, toen de New Yorkse stem in ons oor kraakte, maar wij trokken gauw die vlotte postzegel van ons toen wij 36 uur later tegenover dhr. Scheiner in het American Hotel in Amsterdam zaten; hij nog lichtelijk vermoeid van de lange zit in het vliegtuig. ,,Ja, de Mexicaanse regering wil wel bestellen, maar het vereiste bedrag staat niet op de staatsbegroting en dus kunnen zij niet betalen en zij hebben het materieel dringend nodig. Hoe moet dat nu? Wel heeft de regering grote hoeveelheden ruwe suiker, wil de I.H.C die niet overnemen als betaling!" „Moeilijk vak, schepen bouwen", zuchtten wij ,en in gedachten zagen wij onze loonadministrateurs de loonzakjes een jaar lang met van die kleverige ruwe suiker vullen, en ook een paar vaatjes naar de Hoogovens om plaat en hoek te krijgen. De kellners in het hotel waren druk bezig met de Kerstversiering, rode linten, witte kerstrozen, voor ons geen hulst met bessen deze Kerstmis, dat zagen wij wel, dat wordt praten en puzzelen en rekenen, dat voelden wij wel, die late avond in de donkere dagen voor Kerstmis. „Bovendien", zei dhr. Scheiner, „als die suiker afgezonden is en er komt oorlog in Europa want daar zijn ze in Mexico doodsbenauwd voor dan zijn ze hun suiker kwijt en hebben ze geen baggermaterieel; zij willen de zekerheid hebben, dat ze dollars voor hun suiker krijgen als de I.H.C. door oorlogshandelingen waar ook ter wereld, niet kan leveren. En die zekerheid willen ze nu meteen hebben." Nu moet U weten, dat als je de euvele moed hebt om aan de Nederlandse Bank om dollars te vragen, alle deuren en ramen hermetisch gesloten worden en ze je eenvoudig buitenhmin je hemmetje laten staan. 58

Het Zeskant | 1953 | | pagina 26