TUSSEN DE DIJK EN HET IJ Daar, tussen de Nieuwendammerdijk en het IJ, nadert de vernieuwing van de Oranjewerf, welke thans onder directie van Verschure staat, snel haar voltooiing. Een belangrijke phase in de uitvoering van dit programma van voorbereiding was het monteren van de torendraaikraan, over het tot stand komen waarvan het volgende waard is gememoreerd te worden. De desbetreffende kraan werd in eigen bedrijf gebouwd. De montage geschiedde echter in het raam van de zo veelvuldig met succes beproefde I.H.C.-samenwerking. In dit geval was het onze I.H.C.-collega Werf Gusto die, over een prima montageploeg met goede spullen beschikkend, de torendraaikraan netjes in elkaar heeft gezet. Dit karweitje werd uitgevoerd met behulp van enkele masten en „staaldraadjes" bij slechte weers gesteldheid en in een modderige omgeving. Er was 5 kilometer duims staaldraad nodig, terwijl 17 handlieren tegelijk en gelijkmatig bediend moesten worden. De toren weegt 48 ton, de arm 42 ton. Met deze belasting moesten de masten 12 meter voorover uitwijken om de montage tot stand te kunnen brengen. De masten zelf, 40 meter lang, wegen 8,5 ton per stuk en gaan ook niet vanzelf rechtop staan. Het spreekt, dat deze montagemethode een grote bekwaamheid en op elkaar ingesteld zijn van de gehele ploeg vereist. Maar de torendraaikraan staat en houdt reeds de wacht over de Oranje- werf, in afwachting van de diensten die men van hem zal gaan inroepen. De goede afloop van dit karwei was aanleiding, dat de adjunct-directeur, de heer Keukelaar, de heer Kok met zijn montageploeg „op het matje" liet komen, om hen dank te zeggen voor de goede en vlotte manier waarop zij de torendraaikraan op de werf plaatsten. Spreker zeide het verheugend te vinden dat de I.H.C. over deze montageploeg beschikt. De heer Kok dankte de heer Keukelaar en prees de prima samenwerking met alle afdelingen van Verschure. Wij hopen nu maar, dat de kraan drukke werkzaamheden zullen wachten en dat ook de verdere vernieuwingswerkzaamheden van de Oranjewerf zeer gunstig zullen verlopen, zodat dit nieuwe centrum van activiteit op de vastgestelde (zeer nabije) datum zijn poorten definitief zal kunnen openen. J. v. d. H. (Oranjewerf).

Het Zeskant | 1953 | | pagina 4