PROEFVAART ZELFVARENDE CUTTERZUIGER VOOR PAKISTAN, C.O. 216 Van de 18 stuks zelfvarende cutterzuigers voor Pakistan, in aanbouw bij Verschure te Amsterdam, was vorige maand de eerste gereed voor de proefvaart. Op 23 Maart werd begonnen met de beproeving van de zuiginstallatie. Te 8.30 uur vertrok het zuigertje, zelf varend, uit onze haven en gingen wij een goede ligplaats op het IJ zoeken voor de zuigproef. Dit wilde niet lukken. De havenmeester had ons een plek toegewezen, welke geheel onge schikt was, om welke reden wij doorvoeren naar de Oranje-Werf, waar ive evenmin succes hadden. Wel stenen en vuil, doch zand of bagger ho maar! Gevolg, maar weer „verkassen". Wij hadden iets weg van de Vliegende Hollander en gingen nu 'naar de andere IJ-kant van de stad ter hoogte van de strekdam tegenover de Graansilo. Maar weer proberen en ja, de grond was hier geschikt. De volgende dag hebben wij op deze plaats met goed gevolg proef gezogen. Die dag waren de officiële autoriteiten aan boord. De volgende dag zou de snelheidsproef gehouden worden, maar wij hadden buiten het weer gerekend. Het plan was naar de kilometerpaal te varen in het Noordzeekanaal, doch wij zijn daar niet gekomen. Er hing een dusdanige mist over het IJ, dat, toen wij de wal opzochten, wij terecht kwamen bij de Tolhuispont. Aldaar kregen wij wat te horen. „Hé joh, daar komt de „Kon-Tiki aan", zei de een. Een ander: „Ben je gek geworden, het is een drijvende fietsenstalling". Wij hebben toen de andere kant uitgekeken en zijn onverrichter zake naar huis teruggekeerd. De volgende dag er opnieuw op uit, en ja, het weer was die dag aanmer kelijk beter. Wij haalden een snelheid van 53^2 mijl Per uur. De daarna 53

Het Zeskant | 1953 | | pagina 5