KIELLEGGING C.O. 259 gehouden draai- en stuurproevcn leverden eveneens geen moeilijkheden op. Voldaan keerden wij huiswaarts. Deze eerste zuiger is het proto-type waarnaar de volgende 17 kunnen worden afgewerkt. De opgedane ervaringen kunnen ten goede komen aan de andere. Nu enkele technische bijzonderheden over de installatie. Een drie-cilinder Stork-Ricardo motor van 120 pk. kan. beurtelings door omschakeling de zandpomp of de schroefas aandrijven. De zuigbuis is 12" in diameter. Voor waterkoeling is een gesloten koel water-installatie, gekoeld door een radiator met electrische ventilator aan wezig. Een 4-cylinder Perkins diesel-dynamo-aggregaat zorgt voor electrisch licht en stroom voor de compressormotor. Tenslotte is er nog een zes-cilinder Perkins-dieselmotor aanwezig voor aandrijving van de cutteras en de centrale lier. De machinekamer is geheel open (zonder dek). Het gehele vaartuig wordt beschermd door een golf platen dak ter wering van hete zonnestralen. J. STAMMES (Verschure) Op 29 April '53 werden op één der hellingen van onze vennoot „De Klop" de eerste kielplaten qelegd voor één der onder C.O. 258 t/m 262 voor buitenlandse rekening te bouwen 5 Viskoelschepen. Bij deze plechtigheid waren de Russische surveyors, Directie en vertegenwoordigers van de werf, alsmede de heer Keukelaar van Verschure Co. te Amsterdam, aanwezig. Zoals reeds eerder in „Het Zeskant" vermeld, is de bouw van deze 5 schepen verdeeld over 3 IHC-vennoten; 2 schepen zullen worden gebouwd dcor Verschure, die tevens als zgn. penvoerder fungeert; 2 door „De Klop", en 1 door J. K. Smit. De hoofdafmetingen van de vaartuigen zijn 112,x 14,x 8,20 meter, terwijl de voortstuwing zal geschieden d.m.v. een dieselmotor van 2400 pk die aan het schip een snelheid zal geven van 12 knopen per uur. Onderstaande foto toont het moment, dat de eerste kielplaat, waarop het bouwnr. C.O. 259 is aangegeven, juist is gelegd.

Het Zeskant | 1953 | | pagina 6