Belichting ZIEKTEWET Ditmaal enkele opmerkingen over de ziektewet. Hoewel iedere werknemer in het bezit is van de controle-voorschriften, komt het toch herhaaldelijk voor dat deze voorschriften worden over treden. Het begint al met de ziekmelding, deze moet op de eerste dag van de arbeidsongeschiktheid plaats vinden en wel vóór 12 uur 's middags. Hier bij geldt natuurlijk, dat hoe eerder de ziekmelding gedaan wordt, hoe beter het is. Maar het komt nog herhaaldelijk voor, dat de ziekmelding te laat wordt ontvangen. Dan kan er geen tijdige controle plaatsvinden, met als gevolg, dat het ziekengeld ook pas een dag later ingaat. Een andere overtreding van de controlevoorschriften is het niet thuis zijn op de daarvoor vastgestelde tijden. Blijkt een patiënt bij controle op deze uren niet thuis te zijn, dan volgt onherroepelijk inhouding van een dag ziekengeld. Hetzelfde geldt bij overtreding van punt 4 der voor schriften, inhoudende, dat de patiënt de met de controle belaste personen toegang tot de woning moet verschaffen. Krijgt de controlerend geneesheer of de leke-controleur „geen gehoor", dan wordt een dag ziekengeld ingehouden. De patiënt kan er zich dan later niet op beroepen, dat hij sliep en zijn vrouw „net even een bood schapje was gaan doen hij moet zorgen dat de dokter en de leke-con- troleur binnen kunnen komen. Een volgend punt: De patiënt moet op het spreekuur van de dokter in de Verbandkamer komen, maar hij kan dat niet, omdat hij nog te bed ligt, omdat hij nog niet voldoende kan lopen of een dergelijke geldige reden. Hij moet dit dan „terstond" aan de Soc. Afdeling mededelen. Wat is nu „terstond"? Sommigen menen, dat zij die melding wel per briefkaart kunnen doen, maar vergeten, dat die melding dan pas de volgende dag bij de Afdelings- kas binnenkomt! Terstond betekent hier, dat het bericht binnengekomen moet zijn vóórdat het spreekuur van de bedrijfsarts begint. Kan de patiënt niet op het spreekuur komen, dan moet hij in zijn woning blijven totdat de controlerend geneesheer hem bezocht heeft. Het komt, speciaal bij werknemers die ergens „in de kost" zijn, nog al eens voor, dat zij bij ziekte naar „huis" gaan, d.w.z. naar hun ouders, die elders wonen. Dit mag alleen met toestemming van de controlerend ge neeskundige. Vertrekt de patiënt op eigen houtje, dan is hij in overtre ding, ook al geeft hij zijn adresverandering aan de Sociale Afdeling door. 84 (0)

Het Zeskant | 1953 | | pagina 10