ZONNEBADEN Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat onder de verboden han delingen, zoals café-bezoek, sportbeoefening e.d. ook valt het fietsen (be halve voor bezoek aan de behandelende- of controlerende arts). Deze bepaling wordt nog al eens overtreden. De laatste zin van de controle-voorschriften luidt: ,,Een beroep op onbe kendheid met de voorschriften kan niet worden aanvaardDaarom: lees die voorschriften nog eens door. U voorkomt daarmede moeilijkheden voor Uzelf en voor de Sociale Afdeling. De invloed van het zonlicht op onze gezondheid is zeer belangrijk. Het lijdt geen twijfel, dat een doelmatig zonnebad als een nuttige prikkel op een gezond lichaam werkt. Dit doelmatig zonnen geeft een lichte roodheid van de huid, die dan na verloop van enkele dagen, door toeneming van pigmentatie, donkerder van kleur wordt. Het doet verder deze huid, die een belangrijk uitscheidingsorgaan is, beter functionneren en vergroot haar weerstandsvermogen tegen infecties, het verdiept de ademhaling, het beïnvloedt ons zenuwstelsel in gunstige zin, het verhoogt onze eet- en onze levenslust, het doet, door de inwerking van de z.g. ultraviolette stra len, in onze huid het vitamine D ontstaan. De mens kan zonder zon niet leven. Hij kan dit trouwens ook niet zonder water en toch zal niemand van U zich, terwille van zijn gezondheid of van een heersende modegril, af en toe proberen te verdrinken. Men kan nu eenmaal alles overdrijven en de uitdrukking „hoe meer, des te beter" is vaker dichter bij de leugen dan bij de waarheid. Dat hebben onze verbandmeester en ik nog eens duidelijk gedemonstreerd gezien na de warme, zonrijke Pinksterdagen: het aantal verbrande armen en ruggen was legio. Zeer velen hebben dus hun zonnebad niet op doelmatige wijze genomen en daardoor hun huid een tweedegraads-verbranding met blaren bezorgd. U moet daar niet licht over denken: bij uitgebreidere zonverbrandingen treedt algemeen ziek zijn met koorts op en wanneer een derde van ons lichaamsoppervlak is getroffen, kunnen de gevolgen zelfs noodlottig zijn. Enkele goede raadgevingen zult U wel van mij willen aannemen. Geniet vooral wél van de weldadige inwerking van het zonlicht, maar ga voor zichtig te werk. Stel een groter gedeelte van het lichaamsoppervlak voor de eerste keer zeker niet langer dan 10 minuten aan directe zonnestraling bloot. Voer deze tijdsduur langzaam op en denk eraan, dat de zon even sterk inwerkt mét als zónder afkoelende wind. Bedenk verder, dat rood harige en blonde mensen het gevoeligst zijn. Onthoud vooral, dat een zonnebad op longtuberculose altijd ongunstig werkt en dat het een vroe ger doorgemaakt longproces weer kan doen opflikkeren. Een lang verblijf in felle zon is zelden nodig en nooit verstandig. We zouden kunnen afspreken, dat we, rekening houdende met de ge noemde feiten, ons zonnebad deze zomer doelmatig nemen. Gezondheid en arbeidsprestatie zullen daar wél bij varen Dr. J. A. (0) 85

Het Zeskant | 1953 | | pagina 11