Nog meer dan vroeger is het dus noodzakelijk, dat wij ons voortdurend zowel bij het ontwerpen als bij het maken van onze producten, in gedach ten verplaatsen in het standpunt van de gebruiker, zoals de titel zegt. Hoe bekijkt een baggerbaas ons product? Hij zal het prijzen, als hij er gemakkelijk mee kan werken, er een grote opbrengst mee kan halen, weinig hoeft te repareren en de onvermijde lijke reparaties op de snelste en gemakkelijkste wijze kan uitvoeren. Voor het gemakkelijk werken is nodig, dat hij en zijn hulpkrachten hun werk goed kunnen overzien. Dus: zijn er voldoende doorgangen? Zijn de werktuigen en lieren logisch en overzichtelijk opgesteld? Zijn de bedieningshandles zo opgesteld, dat men met zijn gezicht naar het werk staat en dat men niet als een kikker heen en weer behoeft te springen om ze te bedienen? Kan men vanaf de bedieningsstand zien of de draad van de trommel loopt of goed opwindt? Kan een slap hangende draad uit de schijf lopen, of onder een schijnlicht blij ven haken? Zijn de bewegingsrichtingen sympatisch? B.v. naar rechts: dichtdraaien vastzetten borgen naar links: opendraaien losmaken vieren Zijn de delen die vaak vervangen moe ten worden (staaldraden, slijtplaten) ge makkelijk te demonteren, (ook wanneer ze verroest zijn), zonder eerst allerlei andere dingen weg te moeten halen? Is er voldoende en handig hijsgerei? Waar worden reservedelen opgeborgen? Kan men ze daar vandaan naar hun be stemming transporteren zonder bijzondere moeilijkheden? Dus reserve-schroefas in de tunnel). Zijn de meters en aanwijsinrichtingen te dat men niet als een kikker zien door de persoon die op de aanwij zingen moet werken? Zijn de aanwijzingen sympatisch? B.v. Dieptestand aanwijzers verticaal (laag diep). Onveilige sectoren op meters rood. Zijn smeerpunten duidelijk zichtbaar en bereikbaar? Alle dekwerktuigen, verhaalrollen, gelei dingen enz. ruim passend maken. Kan een kous met sluiting ook passeren? De machinist zal in het algemeen kijken naar; Gemakkelijke demonteerbaarheid en hijsgerei. Logische en overzichtelijke plaatsing van hulpwerktuigen. Logische en overzichtelijke plaatsing van de pijpleidingen en afsluiters. Gemakkelijke bereikbearheid ook van die delen die half of geheel onder de vloerplaten liggen. Smeerpunten bereikbaar en in het oog springend. Zo mogelijk één of hoogstens twee soorten vet en olie op het gehele schip. Gemakkelijke vulopeningen en aftapope ningen aan tanks (Naam in de dekplaat slaan, niet in de dop). Bereikbare aftappen voor koelwaterman tels, koelers en pompen. Plaats de reservedelen daar waar men ze straks nodig heeft. Hijsgerei en put ting (oogbouten) ook in de machines (Heeft U al eens een kruiskop verwis seld)? Reservesmeeroliepomp en luchtcompressor zo mogelijk in de buurt van de bedie ningsstand. Manometers logisch groeperen. Gevaar sector zo nodig met rood aangeven. Bedieningshandles sympatisch. Zijn bij de zandpomp de voeringbouten bereikbaar? Ja, ook aan de dekselzijde en onder de vloer? (Heeft U al eens een voeringplaat ver wisseld? Het past toch nooit helemaal precies). Kan men zien of de gland lekt? Spuit het zandwater dan niet in het laatste pompaslager? Kan men zien of er water in de pomp- kamer staat? 68

Het Zeskant | 1953 | | pagina 20