poriën. Evenals bij andere metaalbewerkingsgereedschappen snijdt iedere slijpkorrel aan de omtrek van de slijpschijf een kleine spaan uit het te slijpen materiaal. De slijpkorrel slijt zelf ook en wordt bot; de druk op de korrel neemt toe, de korrel brokkelt af en breekt tenslotte uit de schijf los. waarna een dieper gelegen korrel het werk overneemt. De slijpkorrels worden onderscheiden naar de grondstof waaruit ze ge maakt zijn en de verschillende eigenschappen die ze bezitten. De belang rijkste grondstoffen zijn Alundum (Aluminium-oxyde)Crystolon (Sili- cium-carbide) en diamant. De namen Alundum en Crystolon zijn han delsmerken van de Norton Copmany. De eigenschappen die van belang zijn, zijn korrelgrofte, hardheid en structuur (samenstelling) van het slijpmateriaal. Eveneens van belang is de binding van het materiaal, waardoor het samenhangend is geworden. Dit gebeurt door het slijpmateriaal als het ware op te lossen in stoffen als rubber, schellak en bakeliet. Het gebruik van de juiste slijpschijven: Ter controle is op de papieren flens van elke slijpschijf of op het bijbehorende etiket steeds het juiste toerental (omw/min) vermeld. Verder staat er de omtreksnelheid in meters per seconde. De omtrek van een slijpschijf 600 mm diameter is bijna 2 meter. Is het toerental van de machine 1000 omw./min., dan is de omtreksnelheid on geveer 2 km/min of 30 m/sec. U heeft natuurlijk zelf al uitgerekend dat dit overeenkomt met een omtreksnelheid van 120 km/uur. Zorgvuldige behandeling: Het kan zijn dat de slijpschijf bij het vervoer of in het magazijn door vallen of stoten gebarsten is. Keramische slijp- schijven hebben een glasachtige binding en daarom moet deze soort als glas behandeld worden. (Breekbaar). Voor het monteren nemen wij daarom ter controle de „Klankproef". Wij hangen de slijpschijf vrij in het asgat op en bekloppen haar voorzichtig met het houten heft van een schroevendraaier. Dan moet een heldere klank worden gehoord. Is de slijpschijf op een handtol gemonteerd, dan moeten wij er voor oppassen dat de machine niet op de grond valt, maar dat zij steeds voorzichtig wordt weggelegd. Niet de slijpschijf, maar de beschermkap mag desnoods de werkbank raken. Het monteren op de slijpmachine: a) De op de slijpschijven gelijmde vloeipapieren flenzen worden niet verwijderd. b) De metalen opspanflenzen van de machine mogen niet van ongelijke doorsnede zijn. Gebruik steeds holle flenzen, waarvan alleen de rand de slijpschijf raakt. c) Schroef de flenzen niet te hard aan, zodat zij doorbuigen. d) Maak de zijkanten van slijpschijf en flenzen eerst goed schoon. e) Probeer de slijpschijf niet met geweld op de as te slaan, te persen of te schroeven. Het asgat moet precies op maat zijn. f) Gebruik geen extra flenzen of vulringen om de slijpschijf geschikt te maken voor een machine, waarvoor zij niet is bestemd. g) Ga bij het proefdraaien naast en niet achter de machine staan en 70

Het Zeskant | 1953 | | pagina 22