laat haar minstens een minuut onbelast lopen. Houdt de handtol onder de werkbank. h) De leunspaan moet zo dicht mogelijk bij het slijpvlak van de schijf worden geplaatst. i) Controleer of de as van de slijpmachine trillingvrij is. De aanbevolen snelheid: De grootste omtreksnelheid is voor keramische slijpschijven 32 m/sec. Bij bakeliet-, rubber- en schellakbinding circa 45 m/sec en voor doorslijpschijven zelfs maximaal 80 m/sec. De veilige om- treksnelheden voor zachte grove slijpschijven en voor kom- en ring- schijven zijn wat lager. Het is niet verantwoord de aanbevolen snelheid te overschrijden, daar de centrifugale kracht (dat is de kracht, die de slijpschijf kan doen springen, als de snelheid te groot wordt) toeneemt met het kwadraat van de snelheid. Naarmate de slijpschijf slijt en dus kleiner wordt, vermindert de omtrek snelheid. Deze moet echter op peil blijven om dezelfde slijpwerking te behouden. Men zou dus het toerental van de machine moeten ver hogen. Op sommige slijpmachines is dat mogelijk en de bedrijfsleider of Uw voorman heeft tabellen, waarin de verhouding tussen toerental en omtreksnelheid is aangegeven. Het rekenschijfje voor slijpschijven bewijst hiervoor dezelfde goede diensten. Welke druk? Bij dunne vlakke schijven is zijdelingse druk altijd gevaar lijk. De normale radiale druk (uitgeoefend aan de omtrek en gericht naar het middelpunt van de schijf) kan vrij groot zijn, doch ook hier is uiter aard een grens. Zware druk doet de temperatuur stijgen en gebeurt dit te snel en te overmatig, dan kan breuk het gevolg zijn. Plotseling slaan en stoten is echter gevaarlijker dan stevige en gelijkmatige druk. Beschermkappen, slijpbrillen en dergelijke maken het slijpen werkelijk vei lig. Als aan alle veiligheidsvoorschriften is voldaan, dan zal geen breuk optreden. Mocht er ergens toch een foutje zijn gemaakt, dan kan een be schermkap veel narigheid voorkomen. De beschermkap vangt echter niet alle staaldeeltjes en stof op, die bij het slijpen vrij komen. Een heel klein stukje kan veel schade doen aan Uw oog. De slijpbril of een be schermingsglas geeft de gewenste bescherming. Is slijpen gevaarlijk? Neen, maar het is goed dat iedere slijper weet wat er zou kunnen gebeuren. Om de veiligheid te verzekeren moeten wij de gevaren onderkennen. Onwetendheid leidt tot ongelukken, „maar de wijs heid is een uitnemende zaak om iets recht te maken". De werknemer is overigens wettelijk verplicht tot het gebruiken van hulp middelen en het opvolgen van bevelen op het gebied van veiligheid, voor zover hij redelijkerwijze geacht kan worden zulks te weten. De werknemer kan dan dus bij een ongeval verantwoordelijk gesteld worden. 71

Het Zeskant | 1953 | | pagina 23