met een CUTTERZUIGER over de oceanen Op 31 October 1952 n.m. 2 uur vertrokken wij uit Schiedam, met de Portugese zuiger „Matola". Vooraf was de Portugese consul afscheid komen nemen van de vertegenwoordiger der Marine en de bemanning. De Marine-vertegenwoordiger, Senhor da Silva, maakte de reis mee tot Lissabon. De Hollandse loods ging mee tot Dover en werd daar door de loodsboot afgehaald. De weerberichten voorspelden weinig goeds; er werd storm verwacht, maar die zat gelukkig achter ons. Toch kregen we er nog een tip van mee op 3 November, doch toen we voor de Spaanse kust waren, knapte het weer op. Op 6 November, 's morgens 5 uur, voeren wij de rivier de Taag op en arriveerden te Lissabon. De eerste etappe van 1080 mijl was afgelegd in 135 uur. De stad Lissabon is heel mooi en is tegen de bergen gebouwd. Het klimaat is er goed; de temperatuur is, zelfs 's winters, nooit lager dan 2 tot 3 graden onder nul. Veel marmer is er in deze stad verwerkt, want Portugal is rijk aan marmergroeven. Het station is geheel van dit mate riaal gebouwd, evenals vele kerken. Er is ook een geheel marmeren stadion. Na een oponthoud van 5 dagen, welke benut werden voor lading van proviand en olie, vertrokken we 10 November naar de Kaap Verdische eilanden, 's Middags was eerst nog de Portugese Minister van Kolo niën aan boord geweest met de Nederlandse Gezant, alsmede enkele officieren. Na dit bezoek nam de bemanning afscheid van hun familieleden, die achterbleven in Portugal, 's Avonds om zeven uur werd er koers gezet 65

Het Zeskant | 1953 | | pagina 5