TECHNIEK IN HET OUDE EGYPTE Een dezer dagen wierp ik een vluchtige blik in een krant. Mijn blik werd gevangen door een foto. Op deze foto was een straalbommenwerper af gebeeld. Het onderschrift van de foto vermeldde, dat dit vliegtuig een vlucht van 1.000 uur had volbracht; 1.000 uur vliegen zonder tussen landing. Het vliegtuig werd in de lucht getankt. Een duizend-urige standproef voor de turbinebladen bij roodgloeiende hitte onder grote centri- fugaalkrachten. Wat een bijzonder materiaal in deze bladen! Maar ook: wat een bijzondere mensen in dat vliegtuig! Deze bemanning kwam 41 dagen en 16 uren niet uit haar vliegtuig. Van het vliegtuig kenden ze elk onderdeel van buiten, al voordat deze vlucht begon. Hoe moeten deze mannen elkaar niet gekend hebben, toen ze de vlucht geëindigd hadden? Bij het lezen van zulke technische prestaties kunnen we wel eens de euvele moed hebben om te denken, dat de techniek een garantie is voor het voortbestaan van onze beschaving. Dit is een graag geloofde stelling. Mijn gedachten gaan terug naar de Egyptenaren. In de jaren van pl.m. 5.000 tot pl.m. 350 voor Christus bloeide langs de Nijlbedding van Sais tot Asuan een beschaving, waarvan de technische overblijfselen ons heden nog verbazen. Ook deze beschaving kende haar ups en downs, haar tijden van oorlog en van voorspoed, haar tijden van macht en van be zetting. Ook hier heerste sociale strijd en waren er volksverhuizingen. Onze Westerse beschaving heeft waarlijk geen uitzonderlijke problemen. Van de uitingen van de Egyptische techniek zijn de pyramiden ons allen meest bekend. We weten allen dat het reusachtige steenklompen moeten zijn, welke ergens langs de Nijl in de woestijn liggen. Maar wist U dat de grootste pyramide, die van Cheops bij Gizeh, bestaat uit 2.300.000 rotsblokken met een gemiddeld gewicht van 2,5 ton? Wist li dat de Franse wiskundige Monge uitrekende, dat de 3 pyramiden van Gizeh genoeg steen bevatten om een muur van 3 m hoogte en 30 cm dikte om geheel Frankrijk heen te leggen? Dat al deze rotsblokken niet met stalen, maar met koperen werktuigen gehouwen werden? Dat het grondvlak van de grootste pyramide zó horizontaal ligt, dat er tussen twee hoekpunten der pyramide slechts 2,5 cm hoogteverschil bestaat? En dat de rotsblok ken met de hand werden gevlakt, zodanig, dat ze met de nauwkeurigheid van een kwart millimeter aan elkaar sluiten? Waarlijk, de techniek is geen privilege van de mens van onze tijd. Onze vindingen en prestaties liggen alleen op een ander gebied. Het Egypte van rond 400 voor Christus had gebrek aan geestelijke waar den. De techniek kon steunen op vier en een halve eeuw ervaring. Het mocht echter niet baten. Egypte werd overvleugeld door jongere volken. Nu slijpen de immer schurende stuifzand sluiers langs de technische uitin gen van beschaving, die niet voldoende geestkracht had om voort te be staan. Ir. S. (Gusto). 83

Het Zeskant | 1953 | | pagina 23