KIJKJE OVER BUURMAN's SCHUTTING In „De Schakel" van Verschure werd onze aandacht getrokken door een verslag van wéér een massale schaakwedstrijd Verschure-Gusto. Nu kun nen wij (ternauwernood) schaken, en ons is bekend, dat in een „tiental' de sterkste man aan het eerste bord pleegt te spelen en zo op het rijtje af. Als jullie willen winnen, Verschure-schakers, doe het dan voortaan zo: Zet de drie zwakste spelers aan de eerste borden. Alle spelers komen dan drie plaatsen verder te zitten. De sterkste man van Verschure tegen de vierde man van Gusto, de tweede Mokemer tegen de vijfde Schiedam mer. Dan moet je toch practisch alle partijen, behalve de eerste drie, kun nen winnen? De keerzijde van de medaille vinden wij bij Gusto, waar de schaakclub de hierboven vermelde wedstrijd tegen Verschure won en met de wissel beker thuiskwam. Nog twee keer winnen en de wisselbeker wisselt niet meer, doch blijft in Schiedam. Doch helaas gezien de raad welke wij Verschure verstrekten moeten wij de beide volgende wedstrijden voor de Amsterdammers gewonnen geven. Een vermoeden, dat wij altijd al gekoesterd hebben, zagen wij in het laatste L.S.Z.-nieuws bevestigd. De naam Smit, voorkomende in L. Smit Zoon, J. K. Smit, Electro-Smit (Slikkerveer), Smit-Nijmegen, L. Smit Co.'s Internationale Sleepdienst, slaat inderdaad op één en de zelfde, wijd-vertakte en in de scheepsbouw- en machine-industrie actieve familie. Alle Smitten, die de grondslag legden van de genoemde grote bedrijven, stammen af van een Jan Smit, die in 1742 geboren werd. Zijn zoon Fop Smit stichtte L.S.Z., zijn klein-zoons, neefs dus van Fop, stichtten J. 6 K. Dit antwoord op de vraag: „Hebben die twee werven iets met elkaar te maken?", wilden wij U niet onthouden. J. K. spreekt met geen woord over de bij L.S.Z. gedane onthullingen, doch blijft strak zijn eigen weg kiezen, zoals zij dat al sinds 1847 doen. Jubilea, diploma's, getuigschriften, personalia en personeels-excursies. Een jubilaris was vijftig jaar in dienst, waarvan wij even onder de indruk waren. Als wij over vijftig jaar nóg over de schutting kijken, hebben wij in die tijd, zeshonderd pagina's met zes en dertig honderd stukjes ge schreven In het Juni-nummer tapten wij (weer) grapjes over het Sliedrechts, doch Gédégé diende van repliek in het „Klop-nieuws" met een vers over zijn moedertaal, waarin echter in hoofdzaak ónze moedertaal, het Haegs, ge hekeld wordt. Daaruit zoudt gij wellicht afleiden, dat wij tot de Hoog- Haegse groep behoren, doch daarin vergist gij U dan. Ons is de krach tiger volkstaal om zo te zeggen aan het lijf geschreven en gaarne zouden wij II daarmee ook in „Het Zeskant" bedienen, doch helaas zouden wij dan onverstaanbaar worden. De veiligheids-plaatjes en -praatjes van Conrad-Stork hebben altijd onze bijzondere aandacht. Nu ging het over fietsen op het terrein, waar een bijzonder 'link' hoekje is en de schrijver vermaant de C.S.-lieden, om vooral voorzichtig te zijn, want hij heeft er al menige valpartij beleefd. Kijk dan eerst naar je eigen, zouden wij bij ons in Den Haag, taalkundig onjuist, maar zeer ad rem, zeggen. Om nu anderen te waarschuwen, ter wijl je zelf zo vaak valt 84

Het Zeskant | 1953 | | pagina 24