DE „HALVOR" EEN VAN DE ONVERWOESTBAREN Het aantal inwoners van Pakistan bedraagt omstreeks 75 millioen, dat is nog omstreeks 15 millioen meer dan Indonesië. Wanneer deze naties een toestand van politiek en economisch evenwicht bereikt hebben, zullen zij zonder twijfel een belangrijke rol gaan spelen op het wereldtoneel. De problemen welke moeten worden opgelost zijn ontzaggelijk, zowel in materieel als in sociaal opzicht. Er wordt echter met man en macht aan gewerkt. De eerste problemen zijn die, welke de verbetering van de levensstandaard van de bevolking betreffen, waarbij ook vervoer en wa terstaat een belangrijke rol spelen. Vooral is dit van toepassing op het rivierenland Oost-Pakistan, dat door Indiaas gebied van de rest van Pakistan gescheiden wordt. Oost-Pakistan (Oost-Bengalen) is de grootste provincie van het land, met een inwoner tal van ruim veertig millioen. Het heeft tal van rivieren, veelal breed en langzaam stromend met lage waterstand, doch in het regenseizoen vaak ontembare, kolkende stromen. De regulering van de loop van deze rivieren is belangrijk, zowel uit het oogpunt van binnenscheepvaart als uit landbouwkundig oogpunt. De na tuurlijke haven van dit uitgestrekte gebied was vanouds Calcutta. Deze wereldstad heeft echter het grote nadeel, dat zij sinds de stichting van de buurstaten India en Pakistan op het grondgebied van India ligt. Het streven van de Pakistaanse regering is, om ook een eigen haven te stich ten, of liever een bestaande haven uit te breiden en wel Chittagong. Naar het gebied rondom Chittagong gaat het grootste gedeelte van de door I.H.C. HOLLAND gebouwde werktuigen. Ook de nieuwe grijperhopper zal aldaar worden tewerkgesteld. Technische hoofdgegevens van dit werktuig, voor zover bekend, zijn: laadruiminhoud 600 ton; afmetingen 169' x 14'6" x 14'6". Dubbelschroef voortstuwing. Vier grijperkranen zijn aan boord opgesteld om mee te bag geren. Te zijner tijd zullen wij U hieromtrent meer vertellen. Onderstaande foto toont de hopperzuiger „Halvor", welke in 1929 voor een Duitse aannemer gebouwd werd onder de naam „Chile". Het werk tuig werd ingeschakeld bij de havenaanleg te Iquique in Chili en beleefde sindsdien vele avonturen. Vooral gedurende de oorlog maakte het vele omzwervingen, om uiteinde lijk na 1945 in Denemarken te belanden. Sindsdien heeft het schip onder meer in Noorwegen gewerkt. De constructie is van het bijzonder „uit gekiende" type, dat een tijd lang bijna een standaardmodel geweest is.

Het Zeskant | 1953 | | pagina 4