II» EEN HOPPERZUIGER L/C |fOnn MET SURPRISES Eén onzer medewerkers verraste ons met de bijgaande afgebeelde kleuren foto's van de hopperzuiger „Sansu" (Co. 211), welke door J. K. voor Deense rekening gebouwd werd. Om maar met de deur in huis te vallen: het bijzondere aan dit werktuig is de zeer lange zuigbuis, welke de „San su" in staat stelt om tot 40 meter diepte te kunnen zuigen. Nog wel bij behoorlijke zeegang! Trouwens, van deze zuigbuis valt toch wel het no dige te vertellen. Een niet-argwanend toeschouwer ziet aan de normaal opgetuigde hopperzuiger weinig bijzonders. Het werktuig heeft een ge wone zuigbuis, waarmee het tot op 18 meter diepte kan werken en voor het in- en uitlaten zijn aan boord twee valbokken opgesteld. Dat is niets bijzonders. Maar het is mogelijk dezelfde zuigbuis niet alleen naar voren te steken, maar aan de stuurboordzijde ook naar achteren! Dit is gebeurd op spe ciaal verzoek van de cliënt, zodat het schip achteruit zijn eigen weg kan baggeren. Hiervoor was het nodig op het achterschip nog een speciale bok op te stellen. Nog vreemder is de mogelijkheid om de valbokken van de ene zijde van het schip naar de andere te verplaatsen, zodat de „Sansu" aan beide zijden kan zuigen. Hierdoor wordt het gemakkelijker, om dicht onder de oevers te werken. Dit geldt niet voor de diepzee-zuigbuis, waarmee uitsluitend aan bak boord wordt gewerkt. Ook voor deze lange zuigbuis was een extra-bok nodig, welke op het voorschip aan bakboord is opgesteld. Het is natuur lijk niet mogelijk om deze lange zuigbuis tijdens het varen binnenboord te nemen: hij wordt daarom ter hoogte van het dek gehesen en blijft in 77

Het Zeskant | 1953 | | pagina 5