OPTISCHE AFSCHRIJFMETHODE lengte en welving (de laatste in allerlei variaties, gedraaid, bol, hol, etc.) van een vlakke tekening op het materiaal moet worden overgebracht. De afschrijver, die dus zijn gegevens put uit hetgeen op de spantenvloer is getekend, maakt op de uitslagvloer, een enorme ruimte, die gewoonlijk boven de werkplaats is gebouwd, de nodige mallen (van hout, geolied papier of dunne plaat) om daarmee op de vlakke huid platen de nodige aantekenin gen te maken, waaruit voor een „goed verstaander", is af te lezen hoe deze platen bewerkt moeten wor den. Daarna wordt de plaat op grootte gesneden, gebogen, geknipt, geponsd, uitgebrand, geschaafd enfin, ondergaat alle bewerkingen welke nodig zijn voordat zij haar plaats aan of in het casco kan innemen. Wij hopen duidelijk te hebben gemaakt, wat onder afschrijven wordt verstaan. Voor onze uiteenzetting zijn wij van een werkwijze uitgegaan, die nog algemeen in de scheepsbouw- industrie wordt toegepast doch die bij L.S.Z. zoals wij reeds eerder zeiden, vervangen is door de zgn.: Bij deze afschrij fmethode wor den de spantenvloer en de uit slagzolder niet meer gebruikt. De eerste is vervangen door een aluminium plaat waarop op schaal 1:5 of 1 10 het spantenraam wordt getekend, de tweede door enkele uitslag tafels waarop op dezelfde schaal de uitslagen worden ge maakt. Alle tekeningen, die vroeger op de uitslagzolder werden getekend, worden nu op papier op een schaal van 1:5 of 1 10 getekend. Dit hangt af van de grootte van het te bouwen schip. Deze tekeningen worden gefoto grafeerd op glazen platen van 9 X 12 cm. Het negatief nu wordt in een speciaal daar- 92

Het Zeskant | 1953 | | pagina 20