NA DE VACANTIE P. J. J. S. niers leefden, die met onwrikbaar doorzettingsvermogen en geloof aan de toekomst de hechte basis legden van het bedrijf, zoals dat nu geworden is. De schoorsteen werd geveld, niet als teken van verval, maar uit noodzaak voor diep ingrijpende veranderingen, die de voorwaarden moesten schep pen om grote, nieuwe orders uit te kunnen voeren, zo nodig voor ons aller bestaan. De herinnering aan dat simpele stuk metselwerk kwam, toen wij op die zelfde plaats ons eerste succes behaalden in de strijd tegen het water, bin nengedrongen op die lugubere, onvergetelijke Zaterdagnacht. De vacantie is achter de rug. Wat vlogen die dagen toch om. Je hebt het gevoel, dat je pas bezig bent met het savoureren van je tijdelijke vrijheid endan is 't lieve leventje alweer voorbij en staat de fabriekspoort wijd open om je met open armen te ontvangen. Maar we mogen niet mopperen dit jaar, want het weer was best. En mooi weer betekent op zich zelf al een voor 80 geslaagde vacantie. De hemel was ons goed gezind voor dit percentage en voor de rest moet je zelf zorgen. We hopen, dat iedereen een prettige, gezonde, weldadige tijd heeft doorgemaakt. Een goed ge slaagde vacantie verhoogt je levenslust en werkkracht, vervult je met nieuwe energie om weer aan te pakken. Met dat aanpakken zit het echter de eerste dag na je vacantie nog niet lekker, je staat nog zo n beetje on wennig te draaien, je kunt er nog niet direct weer inkomen. Geestelijk ben je fit genoeg, maar lichamelijk voel je nog de rem van de doorgemaakte rustperiode. Maar dat komt terecht. Moet ook! want genot kan niet eeuwig duren en 't zou op de lange duur ook knap vervelend worden. Als we nog eens terugdenken aan die beruchte crisistijd, toen zo velen een lange „va cantie" hadden, danken we God, dat we 't nu met een korte moeten stel len en, dat er gelegenheid is om te kunnen werken. Vacantie moeten we zien als een geestelijk verfrissend bad. Hoofdzaak is je gedachten vrij te maken en ontvankelijk voor nieuwe, andere indrukken. Maar dan moet je van die nieuwe indrukken weer geen problemen maken en er over gaan piekeren. Toch heb je van die rare snaken, die dat doen. Zo hoorde ik van iemand, die tijdens zijn vacantie in een vreemde plaats een doosje sigaretten kocht. En, waar hij in Schiedam nooit aandacht aan had geschonken, viel hem nu ineens op, n.l. de Engelse benaming op de doosjes. Waarom zouden ze in Holland toch Engelse namen aan sigaretten geven? Ze worden in Holland gemaakt. Het is je reinste Nederlands fabri kaat. En het waarom liet hem niet meer los. Het werd een obcessie. Het beroofde hem zelfs van zijn slaap en de verklaring kon hij niet vinden. (0) 123

Het Zeskant | 1953 | | pagina 13