„IK HEB EEN IDEE" Zijn halve vacantie werd vergald door zijn gepieker. Wij lachen erom, maar je hebt van die naturen. En dan die vrouw! Ze gingen met het hele gezin naar familie in Brabant. Nauwelijks zaten ze in de trein of de vrouw uitte een kreet en zei: „Gut, Jan, ik heb vergeten het oliestel uit te draaien. Dat is jouw schuld! Jij met je gejaag!" 't Lieve leventje begon. Het oliestel heeft drie dagen lang overheerst. En of Jan nu al betoogde, dat het oliestel vanzelf uit zou gaan als de olie opgebrand was, het hielp niet. De vrouw was niet tot bedaren te brengen en fantaseerde wat er zoal met een onbeheerd, brandend geval zou kunnen gebeuren. Ze kende rust noch duur. Pas na drie dagen, toen een zuster berichtte, dat het stel uit was, keerde de vrede terug. Drie kos telijke vacantiedagen naar de maan door dit oliesteldrama! Zo gaat het vaak. Tientallen kleine dingen kunnen het leven verzuren en zelfs de vacantie ongenietbaar maken. Hopelijk heeft het noodlot jullie voor zoiets bespaard en hebben jullie volop van je vrije dagen genoten. Wat ik nog zeggen wilde: Als er onder jullie zijn, die aardige foto's heb ben gemaakt, zendt ze dan in. De redactie stelt er prijs op ze te ontvan gen. Welkom zijn eveneens leuke vacantiebeschrijvingen. Grijp eens naar de pen! Soms heeft het gereedschap dat men dagelijks hanteert, een historie, waar uit men kan leren, dat een eenvoudige man iets bedenkt, waar honderddui zenden het grootste plezier van hebben. Neem bijv. de bekende Cromna sleutel met zijn beweegbare bek. Weet U dat dit de uitvinding is van een fabrieksarbeider uit Kopenhagen? Deze metaalbewerker, Mortensen geheten, had al vijftien jaar met een oud type moersleutel gewerkt. Het ding was niet naar zijn zin en hij piekerde erover, hoe hij een eenvoudige manier zou kunnen vinden om de moeren aan te draaien. En tenslotte zei hij tijdens het schaftuur tegen zijn collega's de woorden die boven dit verhaal staan afgedrukt: „Ik heb een idee!" Op zijn loon zakje schetste hij een moersleutel van een nieuw type en hij legde zijn vrienden in den brede uit, hoe deze nieuwe sleutel zou moeten werken. De mannen luisterden naar hem met goedmoedige spot. Ze kenden het stokpaardje van hun vriend en bovendien wisten ze, dat er al velen naar een nieuw model moersleutel hadden gezocht, maar dat nog niemand er in was geslaagd iets goeds te vinden. Als zoveel knappe koppen het niet kunnen, zo zeiden ze, dan zal Mortensen het ook wel niet klaarspelen. 124 (0)

Het Zeskant | 1953 | | pagina 14