Ontmoedigd borg Mortensen het loonzakje op en hij werkte door met de oude moersleutel, die hij dikwijls mistroostig bekeek, omdat het ding naar zijn mening toch helemaal niet deugde. Maar jaren later kwam hem plotseling ter ore, dat er inderdaad een moer sleutel met beweegbare kaken was uitgevonden! Aanstonds ging Mortensen vergelijken. Tot zijn grote verbazing bemerkte hij, dat het zijn idee was, dat hier was verwezenlijkt. De gedachte moest op een of andere manier zijn uitgelekt en door een ander zijn uitgewerkt. En recht is recht Mor tensen was overtuigd dat hij de uitvinder was en bewoog hemel en aarde om de octrooirechten te krijgen. Hij scharrelde zijn oude loonzakje met zijn schets van de sleutel weer op en leverde een waar gevecht om de uitvindersrechten te bemachtigen. Dat oude loonzakje moest het bewijs zijn. De datum stond er immers op. En het loonzakje werd het bewijs. Mortensen werd als uitvinder erkend enhet heeft hem geen schade gedaan. Want zijn moersleutel heeft grote opgang gemaakt onder de naam van Cromna-sleutel en de fabriek, die de sleutels vervaardigt, exporteert naar verschillende landen en heeft aan buitenlandse fabrieken in andere landen de licentierechten gegeven, zodat de sleutel thans over de gehele wereld bekend is. In principe komt de Cromna-sleutel hierop neer, dat de beweegbare kaken zich automatisch instellen op de aan te draaien moer. Hoe harder men aantrekt, hoe vaster de kaken zich sluiten. Zelfs bij gepolijste moeren laat de sleutel niet los. Draait men echter terug, dan komt de moer weer vrij zodat men niet telkens opnieuw behoeft in te stellen. Dit is één voorbeeld uit vele. Wij behoeven trouwens niet over de gren zen te gaan om voorbeelden van goede ideeën te vinden. Zij zijn er in ons eigen bedrijf ook genoeg. Genoeg? Kijkt wel iedereen naar de dingen, waar hij dagelijks mee omgaat, soms met de gedachte: Zou er wat aan te verbeteren zijn, kan het eenvou diger dan ik het steeds doe? Kleine oorzaken kunnen soms grote gevolgen hebben en lang niet altijd zijn technische en theoretische kennis nodig om een goede vondst te doen. Met gezond verstand en dikwijls zich losmaken van de sleur, daar mee komt men een heel eind. En wie denkt, dat zijn idee toch niets waard is en het daarom niet verder uitwerkt, die moet maar eens aan Mortensen denken. Dusvrijwilligers gevraagd voor de jacht op het goede idee! Succes! (0) 125

Het Zeskant | 1953 | | pagina 15