EEN GROOT PROBLEEM i; Als aanvulling en verduidelijking op ons betoog over de ambachtsschool opleiding, schreef een leraar van een ambachtsschool een paar artikelen, welke wij gezien het actuele van het aangesneden probleem, gaarne in ons blad opnemen. Onder bovengenoemde titel verscheen in enkele opeenvolgende artikelen in dit orgaan een beschouwing betreffende de noodzaak tot industrialisatie en de daarmede samenhangende vakopleiding op de Ambachtsschool. Inderdaad is de vakopleiding een probleem geworden. Het wordt niet meer voldoende geacht een jongen alleen maar enige handvaardigheid bij te brengen. Men verwacht meer. De verantwoordelijkheid voor de plaats en de functie welke men later zal innemen, dient de jongen te worden bijge bracht, het eigen initiatief moet worden ontwikkeld, de teamgeest aange kweekt en meer dergelijke problemen. Daarom dringt de vraag: Hoe is dit probleem ontstaan en op welke wijze kan de weg gevonden worden om uit de impasse te geraken? Hoe kan de vakopleiding weer de plaats gegeven worden welke deze vroeger met zo veel succes heeft ingenomen? Hoe is het probleem ontstaan? Op 7 Juli 1900 dwong de nieuwe leerplichtwet iedere Nederlander lager onderwijs te volgen, waardoor als het ware een volksverhuizing in het leven werd geroepen welke haar voorgangster in de gehele geschiedenis niet heeft gehad. Wij kennen volksverhuizingen van land naar land, van werelddeel naar werelddeel, doch vanwaar en waarheen ze ook plaats vonden, de beweging lag in een horizontaal vlak. Een dergelijke volksver huizing was vanaf het moment waarop ze aanving direct waarneembaar. De volksverhuizing echter die in 1900 door de leerplichtwet in beweging is gezet, werd door niemand op dat moment onderkend, laat staan dat de gevolgen duidelijk werden ingezien. Deze beweging was geheel nieuw, meer een verhuizing van klassen. Zij bewoog zich in opwaartse richting, in een verticaal vlak. Op dat moment nam het probleem haar aanvang, maar het zou zich dan pas als probleem aan ons openbaren op het moment dat wij er in vastge lopen zouden zijn. Wat is er eigenlijk gebeurd? Door het volgen van onderwijs ontstond de trek naar boven. Men wilde iets meer, iets beters bereiken voor de kinderen. Langzaam, maar met niet meer te stuiten wilskracht, ging bij een belang- (0) 117

Het Zeskant | 1953 | | pagina 7