rijk deel van de ouders het verlangen ontwaken, hun kinderen iets meer mee te geven dan wat zij zelf hadden bereikt. Maar met de daardoor ontstane structuurverandering van de bevolking, is niet samen gegaan een evenredige vernieuwing van het ideaal waarnaar men streefde. Men onderkende de wezenverandering nog niet. Het be staande ideaal van „hoger" en „beter" knoopte men vast aan de gewijzigde mogelijkheden die de nieuwe wet bood en die dat „hogere" en „betere" binnen het bereik had gebracht. Zo groeide vanzelf, door de stuwing van de opwaartse beweging het pro bleem, waarin wij nu volkomen verward zijn. Wij zijn er zó in vastge groeid dat het niet eenvoudig is de knoop te ontwarren. De zelfbewustwording van onze bevolking heeft grote vooruitgang ge bracht. Men lette slechts op de sociale ontwikkeling en die van de volks gezondheid, maar wat de ideaalstelling betreft, deze is niet gelijktijdig en evenredig opgetrokken. En juist daarin ligt het probleem. Daarom een volgende maal iets over de ideaalstelling. v. S. v< De werknemer, die onder de bepalingen van de Ziektewet valt, heeft bij ziekte aanspraak op ziekengeld, behalve over de wachtdagen. Dit is een bepaling, die iedereen kent. Minder bekend is echter, dat er een aantal gevallen bestaat, waarin geen aanspraak op ziekengeld gemaakt kan worden en waarin het ziekengeld, waarop wél aanspraak bestaat, door de Bedrijfsvereniging of Afdelingskas kan worden geweigerd. Het kan zijn nut hebben daarover iets mede te delen. In de eerste plaats is er dan de bepaling, dat de zieke geen aanspraak op ziekengeld heeft, indien hij zich niet heeft aangesloten bij een Ziekenfonds. Eigenlijk heeft deze bepaling met de toekenning van ziekengeld weinig te maken, maar de bepaling is in de Ziektewet opgenomen om de aanmelding van de werknemers bij de ziekenfondsen zoveel mogelijk te bevorderen. Het zal U nu duidelijk zijn, waarom de leke-controleur bij zijn eerste be zoek altijd vraagt, bij welk ziekenfonds de patiënt is aangesloten. Blijkt nu dat de zieke niet bij een ziekenfonds aangesloten is dan wil dat nog niet zeggen dat hij dan geen ziekengeld ontvangt. De meeste Bedrijfsver enigingen, en ook die voor de Metaalindustrie, stellen zich op het stand- 118 (0)

Het Zeskant | 1953 | | pagina 8