punt, dat het ziekengeld kan worden betaald, mits de verzekerde zich als nog onmiddellijk bij een ziekenfonds aansluit. Twee andere gevallen, waarin geen aanspraak op ziekengeld bestaat, zijn: le. indien de ziekte veroorzaakt is door opzet van de verzekerde en 2e. indien en voor de tijd, dat de patiënt zich in „verzekerde bewaring" bevindt, d.w.z. zolang hij in de gevangenis zit, of in een Rijkswerkinrich ting, een tuchtschool, een Rijksopvoedingsgesticht enz. Het is zonder meer duidelijk, dat degene, die zijn arbeidsongeschiktheid met opzet veroorzaakt, geen aanspraak op ziekengeld kan maken. En degene, die in verzekerde bewaring is heeft kost, inwoning en verpleging van Rijkswege! De bepaling, dat bij „opzet" geen aanspraak op ziekengeld be staat, wordt zeer weinig toegepast, omdat de Bedrijfsvereniging, die van deze bepaling gebruik zou willen maken, het bewijs van de opzet zou moeten leveren. En dit is slechts in een enkel geval mogelijk. We komen nu aan de gevallen, waarin normaal wél aanspraak op zieken geld bestaat, doch waarin de Bedrijfsvereniging of de Afdelingskas de be voegdheid heeft, het ziekengeld geheel of ten dele te weigeren. De eerste weigeringsgrond is, dat de arbeidsongeschiktheid reeds bestond op het tijdstip, dat de verzekering een aanvang nam, d.w.z. op het tijdstip, waarop de werknemer bij zijn werkgever in dienst treedt. Deze bepaling is practisch alleen van belang voor degenen, die vóór hun indiensttreding niet verzekerd waren. Gaat immers een werknemer van de ene werkgever over naar de andere, dan was hij reeds verzekerd en behoudt hij tot een maand na het beëindi gen van zijn dienstverband aanspraak op ziekengeld indien hij ziek wordt. Beweert de werkgever nu, dat de man bij de aanvang van zijn werk reeds ziek was, dan bestaat aanspraak op ziekengeld op grond van de vroegere verzekering. In dergelijke gevallen begint de Bedrijfsvereniging van de nieuwe werkgever het ziekengeld te betalen en kan dit eventueel van de oude Bedrijfsvereniging terugvorderen. Maar dit laatste is iets, waar de werknemer buiten staat en dat de Bedrijfsverenigingen onderling wel uit zoeken. Weigering van ziekengeld kan eveneens plaats vinden, indien de arbeids ongeschiktheid een gevolg is van of verband houdt met een strafbare han deling. Gaat dus een verzekerde inbreken en verwondt hij daarbij zijn hand, dan kan hem ziekengeld worden geweigerd. Ook kan ziekengeld wor den geweigerd, indien de arbeidsongeschiktheid een gevolg is van het on zedelijk gedrag van een verzekerde, die een bekend onzedelijk gedrag leidt. Het begrip „onzedelijk gedrag" wordt vrij ruim uitgelegd; men begrijpt daaronder ook b.v. drankmisbruik. We nemen als voorbeeld de man, van wie bekend is, dat hij regelmatig te veel drinkt. Wanneer deze man dron ken op straat loopt en door een auto wordt aangereden, waardoor hij arbeidsongeschikt wordt, dan kan hem ziekengeld worden geweigerd. (0) 119

Het Zeskant | 1953 | | pagina 9