Mtiffr <z6o*difi vcaafyl.... moet men voldoen zelfs bij een kleurenblinde. Zo kleuren adviseren en aanbrengen, zal de verf waarde geven en de algemene smaak opvoeren. Men kan de vervlakking opheffen naar een ongekunsteld kiezen, zoals onze smaakvolle voorouders het zo simpel maar wonderlijk raak konden. Kleur en verf kunnen Uw wanden maken of breken. Kies dus hier met zorgvuldigheid. P. J. M. (Gusto) „Pa, wat zijn dat voor knikkers aan de bladeren?" Het was vacantietijd en gelukkig had hij een open oog voor allerlei bijzonderheden. De „knikker" die hij bedoelde, waren de zogenaamde galappeltjes aan eikenbladeren. U weet wel, de galnoten of galappeltjes, die ontstaan doordat de galwesp eieren aan de onderkant van de bladeren legt. In deze appeltjes zit het voedsel van de larven, die uit het ei plegen te komen. Maar in deze galappels zit ook looizuur of tannine. Als kind hoorde ik al dat uit deze galappels inkt wordt gemaakt. In onze galappels is echter zo weinig looizuur, dat wij daarvan niet veel gal- noteninkt kunnen maken. De beste galnoten worden hoofdzakelijk geïmporteerd uit Voor-Azië, en wel uit de omstreken van Aleppo. Van de Aleppogalnoten wordt een aftreksel gemaakt, op ongeveer de zelfde wijze als waarop koffie gezet wordt, maar dan in een ketel van veel grotere inhoud. In het aldus verkregen aftreksel bevindt zich het looizuur, dat vermengd wordt met een vooraf bepaalde hoeveelheid ijzerzout (ijzervitriool). Dit ijzerzout verkrijgt men door de inwerking van een door chemici uitge kiende hoeveelheid zuur op ijzer. De chemische stof die vervolgens ont staat uit looizuur plus ijzer, vormt, na enige tijd koken van dit mengsel, de eigenlijke inkt. De inkt is, en hiervan zult U opkijken, bijna kleurloos en wordt daarom gekleurd met een teerkleurstof, een blauw poeder, dat aan de inkt kleur geeft. Na het schrijven wordt het schrift in plaats van blauw bijna zwart door het oxydatieproces, dat aan de lucht optreedt. U kunt dit proces het beste vergelijken met het roesten van ijzer. Om bederf van de inkt tegen te gaan, wordt een conserveringsmiddel (carbol- of salicylzuur) toegevoegd, zodat de inkt onbeperkt goed blijft, terwijl tevens teneinde de oxydatie en dientengevolge de vorming van een zwart bezinksel in de fles te verminderen een weinig zoutzuur wordt toegevoegd. Het schrift van de echte ouderwetse galnoteninkt verbleekt niet en is na enige dagen drogen, watervast. Gelukkig dat ik dit in „Johez Nieuws heb gelezen en het aan hem heb kunnen vertellen. Haarlem, 3 September 1953. PA. 128

Het Zeskant | 1953 | | pagina 24