Het zal duidelijk zijn dat deze zorgvuldige aftasting van aanleg en karak ter voorwaarde is om het hierbij afgebeelde schema van het onderwijs aan de vernieuwde technische school succesvol tot uitvoering te kunnen brengen. Na deze testperiode, waarvan de duur 12 maanden is, komt de eerste scheiding. Leerlingen die blijk geven geen enkele vorm van verder onderwijs te kun nen volgen en hun verzadigingspunt bereikt hebben, zullen na de vol tooiing van deze 12 maanden de opleiding dienen te verlaten. Daarnaast zullen leerlingen die bewezen hebben geen handvaardigheid te bezitten doch wel over voldoende intellect beschikken, geadviseerd worden naar een voor hen geschikt schooltype te gaan. De blijvende grote groep zal nu gesplitst worden in twee of drie kleinere groepen, nl. in algemene houtbewerking, algemene metaalbewerking en schilderen. De opleiding, geschiedt dus het tweede jaar op een algemene grondslag, d.w.z. de scheepsbouwer, de bankwerker de electricien ont vangen nu nog het zelfde onderwijs. Dit geldt ook voor de houtbewerking. De timmerman, de meubelmaker, de modelmaker beoefenen alleen de alge mene houtbewerking. In dit jaar moet zich de aanleg, tot het beroep afte kenen. Het derde jaar komen de speciale vakken op de voorgrond. Aan de tech nische school voor de vakopleidingen in de Scheepsbouw, Oranjeboom straat 298 te Rotterdam, is het dan zó: de algemene houtbewerking wordt dan scheepsbeschieten, houtscheepmaken en modelmaken, de algemene metaalbewerking wordt gesplitst in scheepsbouwen, mach. bankwerken en electrotechniek. Aan het einde van het derde jaar zal het weer blijken dat een aantal leer lingen hun verzadigingspunt bereikt hebben. Deze leerlingen verlaten nu de lagere technische dagschool en vinden hun plaats in het bedrijfsleven, waar zij in in het leerlingenstelsel opgevangen worden. De overige leerlingen, wier absorptievermogen verdere mogelijkheden biedt, worden toegelaten tot de kopklassen, waarvan eveneens de duur op 12 maanden is gesteld, dus een vierde jaar. Het zal duidelijk zijn dat hier voor elke flinke jongen kansen liggen. Gedurende de gehele opleiding worden de lessen gegeven in 14-daagse taken, waarin de leerstof duidelijk en aantrekkelijk is uitgebeeld en zodanig samengesteld, dat de zelfwerkzaamheid wordt gestimuleerd door zelf er varing en zelf doen. De door deze onderwijsmethode tot studie geprikkelde leerling, die het doorzettingsvermogen heeft en voldoende intelligentie bezit om verder te studeren, staat nu de weg open naar de M.T.S., hetzij avond- of dagop leiding. Het is zelfs zó, dat uitgesproken, zeer begaafde typen daarna ook de weg, vrij vinden om zich aan de Technische Hogeschool op het hoogst weten schappelijk niveau te bekwamen, en staat de weg open om te bereiken wat maatschappij en wetenschap hem bieden kan. Tot slot een volgende maal nog iets over de beroepskeuze in verband met de werkgelegenheid en over de beloningsfactor. v. S. (0) 147

Het Zeskant | 1953 | | pagina 9