Wliyn KO.(&ii{e maafyt „Pa, wat is dat: integratie 7' (Vervolg Alg. Gedeelte) dan zal vooral op zee en in de tropen, na niet al te lange tijd om de schroefkop een gat ontstaan. Moet men bijvoorbeeld delen aan elkaar bevestigen, lichtmetaal op ko peren plaat, leg dan vooral tussen de delen linnen, gedrenkt in zinkwit- houdende verf. Dit kan veel voorkomen als het linnen enz. tussen de delen aanwezig blijft. Op deze manier is het aanbrengen van verschillend scheepsbeslag anders dan vroeger, toen koper de hoofdrol speelde. A. K. Nu moet U niet denken, dat mijn zoontje spe ciaal aan politiek doet. Maar als er aan dit woord, dat hij niet snapte, iets van politieke smaak zit, dan wist hij dat toch niet. Overigens, wij zien dit woord zo dikwijls in de krant, dat het geen wonder is dat hij er over begon en er zijn tong bijna over brak. Nu vind ik het nog steeds (voor hem) niet erg: iets niet te weten. Wel erg, niets te willen weten. Maar hij wil wel en dus heb ik getracht het hem duidelijk te maken. Ik kon natuurlijk zeggen: integratie eenwording, maar het is dan toch wel een beetje al te eenvoudig. En dus ben ik begonnen met een omschrijving. Ik vertelde hem van het „kleiner'worden van de wereld. Hij zag in gedachten de aardbol al vrese lijk krimpen met allerlei nare gevolgen natuurlijk. Op dat punt kon ik hem gelukkig gauw geruststellen. Neen, zei ik, de wereld wordt kleiner in deze zin, dat wij thans veel sneller in alle uithoeken van de wereld kun nen komen dan vroeger. De techniek van het transport en alle andere technieken hebben zich sterk ontwikkeld. Er zijn veel meer en veel grotere machines dan vroeger. Machines die ook duurder zijn. Willen deze ma chines voldoende geld opbrengen, dan kan men niet volstaan met de bin nenlandse markt. De binnenlandse markt is te klein geworden. Je snapt, dat dit voorlopig in kleinere landen van meer belang is dan in grote landen zoals Rusland of Amerika. Wat kunnen nu die, laten we zeggen, kleine landen doen? Die kunnen proberen zeer nauw samen te werken, ja zelfs proberen zoveel mogelijk één te worden. Zij denken dan tegen de grote broers op te kunnen, althans niet in een hoekje gedrukt te worden. En zo komen we weer bij dat moeilijke woord: Men streeft op deze manier naar integratie. Streven naar dat betekent nog niet bereiken. Dit alles blijkt namelijk ontzettend moeilijk te zijn. En, jongen, kon ik hem met eerlijke overtuiging zeggen, ik hoop dat jij sneller mag groeien dan het momenteel met de integratie gaat. Misschien kun je er dan ook nog eens je best voor gaan doen. PA 31

Het Zeskant | 1954 | | pagina 19