In Groningerland kreeg het paard een eereplaats boven de deur. Weet U waarom Kif Folklore is de kennis van de zeden en gebruiken, èn van de opvattingen van een volk, alsmede de verklaring van die verschijnselen.' Deze volkskunde houdt zich dus bezig met wat er op het ogenblik in een volk aan 'eigen-aardigs' aanwezig is, en voor een goede kennis is onder zoek nodig van wat zich in de geschiedenis van dat volk heeft voorge daan. Immers folklore houdt nauw verband met het verleden van het volk; de omstandigheden waaronder men geleefd heeft en voortbestaat zijn telkens zeer verschillend. Zo is het begrijpelijk, dat b.v. de folklore van Noorwegien heel anders is dan die van Nederland, en dat die van thina niet te vergelijken is met de folklore van Canada. Door de grote verscheidenheid en veelheid van volkeren en volksgroepen, willen we in de volgende artikeltjes proberen alleen over de Nederlandse folklore wat te verhalen, dus van wat U misschien dikwijls ziet, maar waarvan de diepe betekenis U niet bekend is. Het is immers bekend, dat Nederlanders over het 'eigene' zich niet zo druk maken. Melis Stoke, de geschiedschrijver van de Hollandse Graaf Floris V (deze regeerde van 12561296) merkte reeds afkeurend op, dat de Nederlanders veel wisten van anderer zaken en zich daar veel mee bemoeien, terwijl ze die van het eigen land veronachtzaamden. Het leek wel (toen, net als nu) of ze vergeten hadden waar ze geboren waren. Zijn eigen woorden luiden: Het dinket mi wesen scande dat de lieden van de lande ander giesten vele weten, ende si des hebben vergheten waren si selve sijn gheboren Hoewel dit bijna zeven eeuwen geleden geschreven werd, durven wij niet beweren, dat het gezegde nu niet meer van kracht is Achtereenvolgens zouden we wat willen schrijven over: Zeden en gebrui ken, Volksgeloof en wetenschap, Verhalen en liederen, Volkskunst, Volks taal (in spreekwoorden en spreuken). De redactie zal gaarne vragen, opmerkingen en suggesties van de IHC-lezers over deze folkloristische onderwerpen ontvangen. CORCA In modern Nederlands: Het is een schande dat 32

Het Zeskant | 1954 | | pagina 20