PLAKMIDDELEN Bij sommige mensen zal het opschrift boven dit artikeltje wellicht gedach ten aan het naderend voorjaar oproepen, immers voorjaar betekent in goed Hollands „schoonmaak" en schoonmaak is ongeveer hetzelfde als „behangen". Wat, hebt U deze edele plakkunst nooit beoefend? Welnu, dan hebt U toch wel eens een fietsband geplakt, aan een postzegel gelikt of Want wie onzer maakt niet bijna dagelijks gebruik van de eigenschap van bepaalde stoffen om twee vlakken van dezelfde of van verschillende materialen liefst onafscheidelijk met elkander te verbinden. En denk eens aan de metselaar, de stucadoor, de timmerman en de meubelmaker, de boekbinder, schoenmaker, enz. De „plakmiddelen" die deze mensen in hun vak gebruiken zijn o.a. cement, kalk, tras, houtlijm, papierlijm, lijm voor het etiketteren van flessen, glaslijm, rubberlijm én laten we ook asfaltbitumen niet vergeten. Asfalt bitumen is zeer waarschijnlijk zelfs het oudste en door de mens het eerst toegepaste plakmiddel. Het werd reeds door de Babyloniërs gebruikt inplaats van kalk bij het optrekken van hun bouwwerken. Ook de Egyp- tenaren maakten gebruik van asfalt, bij het balsemen van lijken. De laatste jaren heeft het asfaltbitumen in ons land bijzonder aan bete kenis gewonnen als bekleding van zeedijken. Proeven ermee hebben een zo gunstig resultaat opgeleverd, dat waarschijnlijk vele in de stormnacht van 1 Febr. 1953 bezweken zeedijken nu, na opnieuw aangelegd te zijn, met asfaltbitumen afgedekt zullen worden. Uiteraard hebben wij als scheepsbouwers meer belangstelling voor de lijmsoorten, welke we zelf het meest toepassen, voornamelijk houtlijm. Werd vroeger bij het lijmen van hout uitsluitend gebruik gemaakt van lijm, verkregen uit vleesafval en botten, tegen woordig maakt men meestal gebruik van kunstharslijmen. De materialen, die verbonden moeten worden, kunnen, als de plakmiddelen zelf, in twee groepen verdeeld worden, t.w.: Ie Zogenaamde polaire plak middelen, o.a. zetmeelkleef- stoffen, dierlijke lijmen en har sen als verbinding voor polaire materialen, zoals hout, textiel en papier. 2e. De niet-polaire plakmid delen, o.a. gebaseerd op op losmiddelen als benzol en minerale oliën als verbinding van rubber etc. Het is bekend, dat het lijmen van twee stukken hout niet met rubber solutie gebeuren kan. Evenzo is het plakken van 33

Het Zeskant | 1954 | | pagina 21