Voor de IHC naar Lourengo Marques, Zuid Afrika Ir. de Kat van het IHC-bureau is voor een „karwei" naar Lourengo Marques geweest. Wij hebben hem gevraagd om iets van zijn belevenissen op schrift te willen stellen. In het volgende artikel vertelt hij iets over het leven in die zuidelijke contreien. Bij aankomst in Johannesburg woedde er een ernstig onweer. Het was het begin van de korte regenperiode. Zo'n zwaar onweer heb ik nog nooit meegemaakt. Het regende geweldig. Ik ging met een auto van Johannesburg naar Pretoria. De wagen slipte herhaaldelijk. Men heeft er bij dergelijk weer steeds veel doden, waarschijnlijk door de ertshoudende grond. Het is wel voorgekomen, dat er elf ongelukken bij één bui waren. In de huizen springen de vonken uit schakelaars en stopcon tacten. Bijna alle huizen hebben golfplaatijzeren daken, hetgeen ook verband houdt met de zeer zware hagelbuien. Pannendaken komen ook wel voor maar moeten vaak na een zware hagelbui vernieuwd worden. Verder heeft men ook een dakbedekking met houten „leitjes". Dat is erg duur in aanschaf en onderhoud, maar toch zeer goed. De golfplaatijzeren daken wor den met een speciale rode dakverf elk jaar geschilderd. Overal in Transvaal en ook in Mozambique bestaat de grond uit een enorme hoeveelheid stenen (klippies), waartussen zich aarde be vindt. Wil men een stuk in cultuur brengen, dan moeten de stenen eruit gehaald worden en de grond gezeefd. In „die veld" kun je niet eens lekker gaan liggen. Wat op een afstand er als heerlijk weiland uitziet, is een stenig ter rein, waar een hard soort gras tussen de stenen groeit. De bomen staan verspreid, zijn struik achtig en hebben doorntjes. Van Pretoria naar Mozambique kon ik niet meer met de trein mee, want er was geen kaartjeskantoor open, de cheques konden niet ingewisseld worden en er was geen plaats. De volgende morgen heb ik 50 minuten in de rij gestaan voor „plekbespreek" en toen nog 40 minuten voor een kaartje, ondanks het feit, dat het reisbureau het al „telefonisch geregeld had". In Lourengo Marques bleek het enorm heet te zijn, 's middags 38° in de schaduw. In de mid dag neemt de temperatuur weer af door een sterk opzettende bries van uit zee. Zelfs de negers transpireren hevig, als ze werken. Zonder een auto ben je er ongelukkig. Bussen Foto 1 Strandgezicht in Lourengo Marques Foto 2 Het werk op de kade Foto 3 Een tropisch land in volle opbouw is Lourengo Marques

Het Zeskant | 1954 | | pagina 4